Hlavní obsah

Gilad Šalit

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Reuters
Článek

V roce 2006 byl třemi islamistickými radikálními skupinami unesen izraelský voják Gilad Šalit. Od té doby byl přes pět let držen v zajetí v pásmu Gazy. V říjnu 2011 se Hamás dohodl na jeho vydání Izraeli výměnou za osvobození stovek palestinských vězňů, z nichž někteří se podíleli i na teroristických útocích proti Izraelcům.

Gilad Šalit se narodil 28. srpna 1986 v izraelském městě Naharija. Unesen byl 25. června 2006. Palestinci tehdy prokopali 300 metrů dlouhý tunel pod hranicemi Izraele s pásmem Gazy u přechodu Kerem Šalom. Ústil přímo ve stanovišti Izraelských obranných sil. Skupina asi osmi Palestinců při útoku vhodila granáty do tanku a obrněného transportéru. Dva tankisty zabila, třetího, zraněného střelce tanku desátníka Gilada Šalita unesla. Při útoku také padli dva Palestinci. K útoku se přihlásily tři radikální skupiny - ozbrojená složka Hamásu Brigády mučedníků Izzuddína Kásama, levicové Výbory lidového odporu a málo známá Islámská armáda.

Šalit má kromě izraelského také francouzské občanství, což vedlo k tomu, že se do vyjednávání zapojila i Evropská unie.

Pro Izraelce bylo Šalitovo zajetí citlivou otázkou. Všichni si přáli propuštění svého spoluobčana, nicméně byli rozdělení v názoru, zda se tak má stát za podmínek stanovených Hamásem. V průzkumu se 69 procent Izraelců vyslovilo pro přijetí dohody, zatímco 22 procent upřednostňovalo zajištění bezpečnosti občanů židovského státu.

Během let proběhla řada jednání o jeho osvobození, všechna však  selhala. V roce 2011 radikální palestinské hnutí dalo najevo, že zmírní podmínky pro propuštění příslušníka obrněných sborů Izraelských obranných sil (IDF).

Izraelská vláda pod vedením premiéra Benjamina Netanjahua pod tlakem událostí na Blízkém východě, kde se začaly hroutit dosavadní autoritářské režimy, začala mít obavy z nekontrolovaného nárůstu extremismu v arabských zemích, což mohlo Šalitův návrat v budoucnu úplně znemožnit. Přistoupila proto na návrh Hamásu, který za Šalita požadoval 1027 palestinských vězňů, včetně těch, kteří měli krev na rukou. Šalit se vrátil do Izraele 18. října 2011, jeho vydání z rukou Hamásu zprostředkoval Egypt.

Články k tématu