Hlavní obsah

Jaromír Drábek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Milan Malíček, Právo
Článek

Jaromír Drábek je bývalý český politik, ekonom a bývalý ministr práce a sociálních věcí. Stál u vzniku TOP 09 a jejího programu.

Drábek se stal jedním z nejviditelnějších ministrů vlády Petra Nečase (ODS), jelikož jeho úsporná politika se stala terčem rozsáhlé kritiky. Kromě toho z jeho pera pochází jedna z nejdůležitějších a nejdiskutabilnějších reforem, a to důchodová. Zásadní změna, která měla mít dopady na desítky let dopředu, hned zkraje budila obavy u značné části veřejnosti a značnou nevoli.

Přesto neměly dvě nejdůležitější části reforem dlouhého trvání. Druhý dobrovolný pilíř důchodového spoření, kde mohli část spoření lidé posílat soukromým fondům, zrušila nová vláda dva roky po jeho zavedení v roce 2013. Zastropování věku odchodu do důchodu v 65 letech vládou Bohuslava Sobotky také utnulo neomezený růst důchodového věku, jak jej Drábek naplánoval.

Jako vrcholný politik rostl Drábek neobvykle rychle společně se svou stranou TOP 09, která se začala formovat v roce 2009 a hned ve svých počátcích zaujala značnou část voličstva. TOP 09 pomáhal zakládat, na ustavujícím sjezdu v listopadu téhož roku ho delegáti zvolili za místopředsedu strany.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jaromír Drábek (TOP 09)

Ve sněmovních volbách v roce 2010 pak vedl kandidátku v Ústeckém kraji a získal mandát poslance. Celkově dalo TOP 09 hlas přes 16 procent voličů. Už měsíc po volbách, při vyjednávání koaliční smlouvy, dosáhl Drábek na exekutivu, svěřen mu byl resort práce a sociálních věcí, kde ho čekala řada nepopulárních opatření.

Dosud měl přitom Drábek zkušenosti pouze z komunální politiky. Nicméně v oblasti ekonomiky, finančnictví a energetiky již své zkušenosti měl. Původně s ním také TOP 09 počítala pro obsazení ministerstva průmyslu a obchodu.

Drábek se však nakonec po dvou letech ve vládě připojil k řadě dalších členů kabinetu, kteří se ještě před uplynutím řádného volebního období museli z vlády poroučet. Katem se mu stala kauza kolem údajného uplácení jeho náměstka Vladimíra Šišky a šéfa IT odboru ministerstva Milana Hojera. Drábek se v říjnu 2012 rozhodl odejít z čela resortu.

Osm měsíců po jeho odchodu padla celá Nečasova vláda. Drábek pak zůstal poslancem až do předčasných voleb na podzim 2013. V těch už nekandidoval. O rok později prolétly médii spekulace o jeho kandidatuře za TOP 09 do Evropského parlamentu. Tu nakonec odmítl s odůvodněním, že nechce stranu zatížit kritikou vedenou na jeho hlavu.

Obvinění z dotačního podvodu

V květnu 2018 jej policie společně s jeho bývalým již odsouzeným náměstkem Šiškou obvinila z dotačního podvodu. Podle obvinění měli státu způsobit škodu nejméně dvě miliardy korun prostřednictvím Fondu dalšího vzdělávání, kterému dali účelově vzniknout jen pro zneužívání evropských dotací určených na vzdělávání.

Podle Drábka bylo obvinění vykonstruované. Státní zástupce nakonec v září 2018 zrušil Drábkovo stíhání.

Foto: Milan Malíček, Právo

Jaromír Drábek (TOP 09)

Život a profese

Narodil se 5. března 1965 v Jablonci nad Nisou a v letech 1979 až 1983 tam studoval gymnázium. V roce 1988 absolvoval České vysoké učení technické v Praze obor technická kybernetika.

Po studiích působil Drábek pět let jako výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu energetickém. Od roku 1993 je místopředsedou představenstva ABEGU, a. s., která poskytuje služby pro energeticky průmysl.

K politice poprvé přičichl v roce 2002, když byl na čtyři roky coby nestraník zvolen do zastupitelstva Jablonce nad Nisou. Po volbách se však už do zastupitelstva nevrátil. Až do vzniku TOP 09, na kterém má svůj díl, se v žádné politické straně neangažoval.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ministři Jaromír Drábek (vlevo) a Miroslav Kalousek (oba TOP 09) míří na jednání vlády

Drábek - člen a funkcionář

Výčet členství a funkcí, které dosud v různých organizacích zastával, je seznam o několika bodech. Nejvýznamnější z nich je funkce prezidenta Hospodářské komory ČR, kterou zastával od roku 2002 až do roku 2008. Členové komory jej poté jmenovali čestným prezidentem. V roce 2008 se stal také předsedou Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR.

Mezi lety 2004 až 2008 byl členem řídící rady evropského sdružení obchodních komor Eurochambres.

Roku 2005 přijal členství v Národní diskusní skupině pro daně a také ve správní radě Technické univerzity Liberec. Byl jedním z iniciátorů vzniku Rady pro rozvoj podnikatelského prostředí v roce 2002 a Hospodářské rady vlády, která zahájila činnost v roce 2005, v obou poradních orgánech byl členem.

Zkušenosti má také coby člen předsednictva Rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře a rozhodce.

Je ženatý a má dvě děti.

Články k tématu