Hlavní obsah

Jaroslav Palas

Foto: Milan Malíček, Právo
Článek

Jaroslav Palas je český politik, který proslul především nechvalně známou kauzou Setuza. Při té měl coby ministr zemědělství na svědomí prodej akcií státu Českému oleji. Za tuto aféru byl ČSSD vyloučen z parlamentních voleb, ale v těch příštích, krajských, už opět figuroval. Od roku 2008 do roku 2012 byl hejtmanem Moravskoslezského kraje, v roce 2010 k tomu přidal post senátora.

Palas se narodil 2. října 1952 v Bruntále, kde vystudoval střední zemědělskou školu. V Bulharsku absolvoval inženýrský obor vinohradnictví na Vysoké škole zemědělské v Plovdivu.

V Česku se začal živit jako agronom ve Státních statcích Bruntál. Tam se posléze stal výrobním náměstkem a ředitelem odštěpného závodu.

V roce 1981 vstoupil do KSČ, odkud byl ale v devadesátých letech vyloučen za účast na přípravě vzniku politické strany Levý blok. V roce 1992 byl zvolen do České národní rady, která po půl roce zanikla a Palas se stal jedním z prvních členů nově vzniklé Poslanecké sněmovny.

V té setrval až do roku 2006. Nejprve za Levý blok a od roku 1995 za ČSSD. Zastával například funkci předsedy zemědělského výboru.

Setuza

Mezi lety 2002 a 2005 působil Palas ve funkci ministra zemědělství. Zpočátku ve vládě Vladimíra Špidly, později v kabinetu Stanislava Grosse.

Jako ministr se namočil do nechvalně známé kauzy Setuza. Tehdy podepsal smlouvu se společností Český olej, která zavazovala stát k přenechání jí svých 38,3 procenta akcií potravinářského podniku Setuza, pokud do roku a půl nepřevede svou pohledávku u ní na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

K tomu nedošlo, a tak se z Českého oleje stal většinový vlastník podniku. Vedení ČSSD následně Palase vyškrtlo z kandidátky pro parlamentní volby.

Hejtmanem a myslivcem

Palas je mimo jiné také předsedou Českomoravské myslivecké jednoty. Do jejího čela byl zvolen v roce 2005, kdy na jejím III. sjezdu vystřídal profesora Jiřího Hromase.

Ačkoli byl v roce 2006 Palas vedením ČSSD vyřazen z voleb, dva roky nato stanul v čele moravskoslezské kandidátky. V krajských volbách uspěl a stal se zastupitelem, radním a především hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Následně jej strana nasadila do senátních voleb roku 2010, které navzdory skandálu spojeným s nejasným původem majetku vyhrál. V roce 2012 již hejtmanské křeslo neobhajoval.

Téhož roku také vyvrcholily jeho vleklé spory s ČSSD. Palas se rozhodl opustit sociální demokracii a dal se na stranu zemanovců. S nimi pak založil v Senátu nový klub.

Funkci senátora vykonával do roku 2016. Poté se rozhodl už se do politiky neangažovat a užívat si důchod.

Nejasné milióny

Podle časopisu Týden financoval Palas stavbu luxusního hotelu v Jeseníkách, jen za pozemek o rozloze zhruba půl hektaru prý utratil 1,4 miliónu korun, odhadem však má celá stavba stát dalších 30 až 40 miliónů korun.

V majetkovém přiznání v roce 2002 přitom uvedl úspory kolem 200 tisíc korun. Podle Týdne mohl coby poslanec, ministr zemědělství a hejtman vydělat kolem sedmi miliónů korun a jeho manželka zhruba devět miliónů. Palas odmítl vysvětlit, jak se k prostředkům dostal.

Je ženatý a má syna.

Články k tématu