Hlavní obsah

Rick Perry

Foto: Profimedia.cz
Článek

Texaský guvernér Rick Perry v srpnu 2011 ohlásil prezidentskou kandidaturu a okamžitě se posunul mezi hlavní republikánské favority. Ryzí konzervativec zastává přísné křesťanské hodnoty, v jeho prospěch hraje zejména ekonomický úspěch, jehož dosáhl v čele Texasu. Jedná se o jednoho z nejdéle sloužících guvernérů v americké historii.

Rick Perry převzal křeslo guvernéra Texasu koncem roku 2000, kdy jeho předchůdce George W. Bush odešel do prezidentského úřadu. Do čela druhého největšího státu USA byl pak zvolen celkem třikrát, a stal se tak nejdéle sloužícím texaským guvernérem v historii a zároveň jediným mužem, který ve Spojených státech v tomto úřadu odsloužil tři celá funkční období.

Tak jako na počátku milénia následoval George W. Bushe na guvernérský post, rozhodl se o deset let později ucházet se o prezidentské křeslo. Přitom ještě dlouho předtím soustavně odmítal, že by se v budoucnu ucházel o vyšší politický post. Svůj úmysl oznámil v srpnu 2011, těsně před zahájením prvního nezávazného volebního shromáždění, kdy už většina kandidátů měla o své účasti dávno jasno.

Foto: Profimedia.cz

Republikán Rick Perry během prezidentské kampaně 16. prosince 2011 ve městě Cherokee.

Perrymu se v prvních okamžicích dařilo a jeho stoupající obliba jej okamžitě vystřelila po bok Mitta Romneyho a Newta Gingriche mezi hlavní republikánské favority. Pak ale jeho kandidátské úsilí nabralo klesající tendenci. Podle odborníků texaskému guvernérovi ublížily zejména nepovedené volební debaty a řečnická faux pas.

Američané nechtějí za prezidenta dalšího Texasana

V jedné z debat si například nebyl schopný vybavit jméno ministerstva, jež by rád po svém zvolení zrušil. Lidem se nelíbil ani jeho záměr nasadit americké vojsko v Mexiku kvůli potlačení tamní narkomafie. Podle řady analytiků mu ale škodí i samotný fakt, že by do prezidentského úřadu nastupoval krátce po svém texaském předchůdci Georgovi Bushovi, s jehož osmiletou érou se někteří Američané dosud zcela nevyrovnali.

Rick Perry by měl v primárkách představovat pravicovější a konzervativnější variantu republikána k hlavnímu favoritovi Mittu Romneymu. Bývá označován za autentického konzervativce a Romneymu v debatách vyčítá, že konzervativcem je jen tehdy, když se mu to hodí.

Foto: Profimedia.cz

Republikánští kandidáti na prezidenta Mitt Romney (vpravo) a Rick Perry během předvolební debaty 15. prosince 2011 v Sioux City.

Metodista Perry je znám přísným lpěním na křesťanských hodnotách. Staví se proti potratům nebo homosexuálním sňatkům, odmítá tvrzení, že globální oteplování je výsledkem lidské činnosti a poměrně chladně přistupuje i k teorii evoluce. Slíbil, že jako prezident ukončí Obamovu "válku s náboženstvím".

„Nestydím se přiznat, že jsem křesťan, ale nemusíte sedět každou neděli v kostelních lavicích, abyste věděli, že je v této zemi něco špatně, když gayové mohou otevřeně sloužit v armádě, ale naše děti se nemohou otevřeně modlit ve škole,“ prohlásil, čímž si proti sobě poštval mnoho lidí.

Naopak vehementně podporuje tresty smrti, v jejichž počtu Texas v rámci Spojených států suverénně dominuje a Perry sám od uvedení do úřadu guvernéra až do oznámení prezidentské kandidatury podepsal celkem 234 poprav.

Perry se staví proti Obamou prosazené zdravotní reformě a mnozí mu vyčítají příliš "měkký" přístup vůči ilegálním imigrantům. O přistěhovalcích mluví Perry jako o dobrém způsobu, jak vyplnit mezery na trhu práce. Voliče láká na svou stranu příslibem nezvyšování daní, omezení federálních pravomocí a státních výdajů. V jeho prospěch hraje fakt, že se mu během deseti let v čele Texasu podařilo vytáhnout nahoru ekonomiku celého státu, aniž by musel zvýšit daně.

Přerod demokrata v republikána

James Richard Perry se narodil 4. března 1950 v texaském Paint Creeku a jako mnoho Texasanů vyrůstal na bavlnářské farmě. Absolvoval gymnázium a v roce 1972 vystudoval na univerzitě zoologii.

Foto: Profimedia.cz

Rick Perry s manželkou Anitou

V 70. letech létal Perry ve službách U.S. Air Force jako pilot nákladních letadel. Poté, co opustil letectvo, vrátil se spolu s otcem k tradičnímu texaskému oboru - pěstování bavlny. Na počátku 80. let se oženil s Anitou Thigpenovou, svojí láskou z dětství, s níž má dvě děti.

Svou politickou kariéru zahájil Perry jako demokrat. V roce 1984 byl za demokraty zvolen do texaské Sněmovny reprezentantů a o čtyři roky později dokonce šéfoval prezidentské kampani Ala Gorea v Texasu. Pak ale svou politickou orientaci změnil a už v roce 1990 byl za republikány jmenován komisařem pro zemědělství.

Foto: Profimedia.cz

V guvernérských volbách roku 2010 podpořil obhajobu Ricka Perryho také jeho krajan a předchozí hlava Texasu George W. Bush.

V lednu roku 1999 obsadil Perry post viceguvernéra Texasu a po odchodu George Bushe do prezidentského úřadu se 21. prosince 2000 posunul na jeho místo. Guvernérský post pak obhájil ještě v letech 2002, 2006 a 2010. Stal se tak nejdéle úřadujícím texaským guvernérem v historii státu.

V lednu 2017 byl nominován na funkci ministra energetiky USA ve vládě Donalda Trumpa a posléze do této funkce schválen Senátem USA.

Články k tématu