Hlavní obsah

Účtenková loterie

Foto: Novinky
Článek

1. října 2017 spustilo Ministerstvo financí účtenkovou loterii. Lidé mohli soutěžit o 21 tisíc výher a ministerstvo si od loterie slibovala lepší výběr daní. Účtenkovku ministerstvo financí zrušilo v březnu 2020 v rámci úsporných opatření spojených s pandemií covid-19. Podle ministryně financí Aleny Schillerové má zrušení loterie ušetřit státu až 65 milionů korun ročně.

Loterie se mohl zdarma účastnit každý člověk starší 18 let, včetně cizinců. Registrace účtenek však byla možná jen s českými telefonními čísly a v případě výhry se peníze převáděly pouze na tuzemské bankovní účty.

Účtenková loterie ostartovala 1. října 2017, kdy byla spuštěna kompletní verze webových stránek www.uctenkovka.cz.

Jedna účtenka od jednoho obchodníka

Původní plán počítal s dvanácti měsíčními losovacími koly, s ohledem na smlouvu s dodavatelem se pak loterie prodlužovala i do dalších let. Každou účtenku bylo možné zaregistrovat pouze jednou a zároveň se muselo jednat o účtenku evidovanou v centrálním systému EET.

Počet registrovaných účtenek nebyl omezený. Soutěžící však mohl zaregistrovat pouze jednu účtenku od určitého obchodníka za den, aby se předešlo rozdělování nákupů a netvořily se fronty u pokladen.

K registraci účtenky bylo potřeba vyplnit nejen prvních šestnáct znaků FIK nebo BKP kódu, ale také datum, čas, částku, režim tržby a DIČ obchodníka. Dále pak účastníkův e-mail a telefon s českou předvolbou.

Výhry

V každém slosování se soutěžilo o 21 025 výher. Konkrétně o jednu věcnou cenu, v prvním kole automobil SUV v hodnotě 400 tisíc korun, a peněžité výhry 1 milión korun, 300 tisíc, 200 tisíc, 100 tisíc, 20 x 20 tisíc, 1 000 x tisícovka a 20 tisíckrát stovka.

O případné výhře Účtenkovka výherce informovala prostřednictvím e-mailu nebo sms zprávy. Výhry do 20 tisíc bylo možné vyzvednout v hotovosti v pražském sídle Sazky.

Výhry byly také osvobozeny od daně, a k ověření nebylo potřeba předložit originál účtenky, stačil pouze kód spojený s výhrou. Cílem loterie bylo, aby lidé požadovali po obchodnících účtenky a ti byli touto cestou nuceni přiznávat tržby a platit daně.

Loterii zajišťovala firma Diebold Nixdorf a náklady se odhadují na 1 milión korun za měsíc. Za první rok by tedy účtenková loterie přišla na 12 miliónů. K tomu je pak potřeba připočíst výhry v hodnotě 65 miliónů za rok.

Životnost účtenkovky nakonec byla necelé tři roky. Na jaře 2020 padla za oběť pandemie koronaviru. Poslední slosování proběhlo 15. dubna. Podle ministryně financí Aleny Schillerové ušetří stát zrušením loterie až 65 milionů korun ročně.

Účtenkovou loterii zavedli například v roce 2013 na Slovensku, na Tchaj-wanu funguje už od roku 1951.

Články k tématu