Hlavní obsah

Adam Benjamin Bartoš

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Petr Horník, Právo
Článek

Adam Benjamin Bartoš je český novinář, politik, aktivista a současný předseda strany NE Bruselu - Národní demokracie (ND). Známý je svými antisemitskými a extremistickými názory.

Narodil se 15. ledna v Rychnově nad Kněžnou do učitelské rodiny. Po absolvování Biskupského gymnázia v Hradci Králové studoval na teologicky zaměřené misijní škole při sboru Jednoty bratrské v Liberci.

Po svém odchodu do Prahy v roce 2002 působil v Národním technickém muzeu na oddělení architektury a stavitelství. Vzhledem k tomu, že byl podle svých slov vždy přitahován prací v médiích, nastoupil v roce 2006 do redakce Aktuálně.cz, kde působil jako komentátor.

O rok později se stal redaktorem iDNES.cz, v jehož rámci se zabýval zejména domácí politikou a problematikou Evropské unie. Pro názorový nesoulad však musel v roce 2009 redakci opustit, načež v roce následujícím nastoupil do redakce serveru Prvnízpravy.cz a s přáteli založil internetový web freeglobe.cz, který se zabývá zejména konspiračními teoriemi.

V roce 2002 vstoupil do Občanské demokratické strany nejdříve v Hradci Králové, a později také v Praze. V roce 2014 se stal předsedou politické strany NE Bruselu - Národní demokracie (ND).

Kontroverze

Sestavil seznam „pravdoláskařů“, za který mu v roce 2010 vyjádřil své sympatie bývalý prezident Václav Klaus, a seznam Židů, kvůli němuž byl označován za antisemitu a v roce 2014 vyšetřován Úřadem pro ochranu osobních údajů.

V roce 2015 společně s dalšími členy své strany umístil na místě vraždy Anežky Hrůzové transparent poukazující na „nutnost vyřešení židovské otázky, která nebyla doposud uspokojivě vyřešena“.

V této souvislosti na něj tehdejší brněnský radní Michal Doležal (Žít Brno) podal trestní oznámení pro podněcování a vybízení k rasové nesnášenlivosti. Jihlavští policisté následně zahájili úkony trestního řízení a Bartoše obvinili, načež v březnu roku 2016 soud nepravomocně rozhodl formou trestního příkazu bez hlavního líčení o jeho vině.

V roce 2015 napsal jménem své strany výhružný dopis bývalému náměstkovi ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Czeslawu Walekovi, v němž se jej snažil přesvědčit, aby jím vedená organizace Prague Pride upustila od srpnového konání festivalu Prague Pride 2015. Bartoš uvedl, že ND společně s dalšími spřízněnými subjekty připravuje tvrdou protikampaň, která by mohla vést až k tomu, že tehdejší ročník festivalu by byl ročníkem posledním.

Foto: Petr Horník, Právo

Adam Bartoš promlouvá na demonstraci proti imigrantům a za vystoupení z EU v roce 2015.

V témže roce Bartoš vystoupil na demonstraci proti přijímání uprchlíků, během které s oprátkou v ruce vyhrožoval, že pokud vláda nepřistoupí na úplnou izolaci země od migrantů, začne sám konat, za což nyní čelí trestnímu oznámení.

V roce 2016 byl společně se čtyřmi dalšími osobami opět zadržen na demonstraci, která se konala na Václavském náměstí v Praze, když označil podporu imigrace za „vlastizradu, která musí být potrestána trestem nejvyšším“.

V témže roce jej pražská policie obvinila ze tří trestných činů, a to hanobení národa, podněcování nenávisti vůči skupině osob a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

20. října 2016 byl vynesen rozsudek, v němž byl Bartoš uznán vinným z podněcování k nenávisti vůči Židům a odsouzen k jednomu roku odnětí svobody s dvouletým podmíněným odkladem.

Začátkem ledna 2017 proti němu byla vznesena další obžaloba, vinící jej z rozdmýchávání nenávisti vůči minoritám a zpochybňování holokaustu.

Články k tématu