Alena Dernerová se narodila 13. září 1958 v obci Kopisty, ale jejím bydlištěm je Most. Tam také odmaturovala na místním gymnáziu a následně absolvovala Fakultu dětského lékařství na Karlově univerzitě v Praze. Atestaci získala v oboru dětská neurologie. Od té doby pracuje v mostecké nemocnici.

Jako lékařka je velmi uznávaná a populární. Dokonce se může pyšnit cenou lékařské komory za statečnost a Cenou Františka Kriegla za občanskou statečnost, již uděluje Nadace Charty 77. Důvodem k ocenění byla zejména její neoblomná kritika hospodaření krajského zdravotnictví. Za ni ji dokonce v roce 2009 chtěli vyhodit ze zaměstnání. Pro všeobecnou nespokojenost k tomu ale nakonec nedošlo.

Na politickou dráhu nastoupila v roce 2002, když se jí podařilo získat křeslo v zastupitelstvu Mostu. V příštím volebním období opět uspěla a stala se předsedkyní Komise sociálně-právní ochrany dětí. Pokaždé kandidovala za SNK-ED, teprve v roce 2010 reprezentovala úspěšné sdružení Mostečané Mostu.

V roce 2008 kandidovala ze sedmadvacátého místa do zastupitelstva Ústeckého kraje, ale nebyla úspěšná. O dva roky později se jí však jako bezpartijní za hnutí Severočeši.cz podařilo porazit v senátních volbách sociálního demokrata Zdeňka Brabce a získat tak křeslo v horní komoře. Stala se členkou výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.