Hlavní obsah

Aleš Hušák

Foto: Petr Hloušek, Právo
Článek

Aleš Hušák byl dlouholetým šéfem Sazky, kde se proslavil tvrdými praktikami, jako byly například porady vedené do ranních hodin. Loterijní gigant však díky nevýhodnému projektu Sazka arény přivedl v roce 2011 do konkurzu. Sám přišel o post ředitele a s ním i o vysoký plat, luxusní auta nebo osobního kuchaře. V roce 2016 oznámil kandidaturu do Senátu.

Hušák se narodil 27. července 1957 v Trutnově. Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy a živil se jako právník v Restauracích a jídelnách, kde se setkal například s Jiřím Paroubkem. V letech 1987-1990 působil na postu disponenta Státní banky československé. Poté se stal ředitelem obchodní divize ve společnosti Výstaviště Praha, kde působil tři roky.

Ženatý otec dvou dětí je veden v archivech Státní bezpečnosti pod krycími jmény Chapman a Krakonoš. V roce 2001 se stal prvním viceprezidentem Asociace evropských loterií, kde do té doby působil jako druhý viceprezident a člen výkonného výboru.

Sazku přivedl do záhuby

Jeho kariéra se začala rozvíjet v roce 1994, kdy stanul na postu náměstka pro ekonomiku v Českém svazu tělesné výchovy. Odtud už byl jen krůček k tomu, aby se stal postupně členem představenstva Sazky, předsedou představenstva a 1. dubna 1995 generálním ředitelem akciové společnosti Sazka.

Jako šéf tohoto gigantu, jehož majitelem jsou občanská sdružení působící v oblasti tělovýchovy a sportu, se dopustil množství rozporuplných tahů. V roce 2000 byl dokonce obviněn z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Škoda se měla vyšplhat do výše 25 miliónů korun, stíhání však bylo po dvou letech zastaveno.

Zlomovým okamžikem byla stavba vysočanské Sazka arény. Nejprve se kvůli financím rozkmotřil s tehdejší vládou a poté kvůli nízké výnosnosti haly zabředla celá společnost do dluhů. Přitom se však Hušák netají tím, že na Menorce vlastní vilu údajně za 60 miliónů. Navíc měl ve své funkci k dispozici několik luxusních aut, osobního kuchaře, řidiče, množství asistentů a ochranku. Vše stálo desítky miliónů korun ročně.

Pod Hušákovým vedením se tak firma dostala v roce 2011 do insolvenčního řízení a byl na ni vyhlášen konkurz. Sám dosavadní generální ředitel byl ze své funkce odvolán.

Kandidatura do Senátu

Po insolvenci Sazky se Hušák stáhl do ústraní, většinu roku trávil ve své vile na Menorce. Do veřejného dění se rozhodl znovu vstoupit v roce 2016, kdy oznámil svou kandidaturu do Senátu jako nestraník za hnutí Nezávislí v obvodu č. 25 - Praha 6.

V rámci své kampaně razil heslo „kulomet do každé rodiny” na obranu proti migrantům, vyzýval ke zničení Evropské unie a navrhoval zrušení všech mezinárodních smluv o ochraně přírody. S 274 hlasy skončil na posledním desátem místě a do druhého kola nepostoupil.

Články k tématu