Alexander Van der Bellen se narodil ve Vídni a vyrůstal v Tyrolsku jako syn estonské matky a ruského otce nizozemského původu, kteří prchali před Rudou armádou. Na innsbrucké univerzitě vystudoval ekonomii a později tam působil jako odborný asistent a mimořádný profesor. Poté byl jmenován i řádným profesorem národohospodářství na Vídeňské univerzitě. Na téže univerzitě posléze v letech 1990 až 1994 zastával funkci děkana.

Politickou dráhu začínal u sociálních demokratů (SPÖ) a až v roce 1992 se přidal k Zeleným. Van der Bellen se pro své klidné a věcné vystupování těší sympatiím i u Rakušanů, kteří nepatří mezi ekologicky a levicově smýšlející voliče.

Vyhrál a pak zase ne

Do boje o klíče od Hofburgu nastupoval v roce 2016 oficiálně jako nezávislý, i když s vědomím, že strana Zelených k němu neodmyslitelně patří. Stejně jako cigareta, kterým budoucí rakouský prezident holduje více, než je zdrávo, a také uvážlivost, která prý hraničí s přílišnou pomalostí.

Jeho soupeř  - kandidát krajně pravicové a euroskeptické partaje Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer sice přesvědčivě zvítězil v prvním kole, pak ale těsně prohrál v kole druhém, přestože mu volební výsledky před spočtením korespondenčních hlasů slibovaly vítězství.

Van der Bellen získal 50,3 procenta odevzdaných hlasů, zatímco Hofer 49,7 procenta. Rozdíl činil pouhých 31 tisíc hlasů.

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

Výsledek prezidentských voleb v Rakousku v hlasech

FOTO: Novinky.cz s použitím ČTK/AP a Reuters

Na 570 tisíc korespondenčních lístků sice výsledek voleb zvrátilo, ukázalo se však, že téměř 78 tisíc z nich bylo sečteno v rozporu s volebním zákonem. Někdy proto, že byly sčítány dříve, než bylo stanoveno nebo proto, že je sčítali lidé, kteří k tomu neměli potřebné oprávnění.

Rakouský ústavní soud, na nějž se Hoferova strana FPÖ obrátila se svou stížností, nakonec v pátek 1. července 2016 uznal, že je to legitimní důvod k tomu, aby se druhé kolo voleb opakovalo.

Van der Bellen, který měl do prezidentského křesla usednout 8. července 2016, tak bude muset nechat prozatím místo volné. Prezidentské pravomoci se ujme předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je mimo jiné právě Hofer.

Osobní život

Van der Bellen je podruhé ženatý, přičemž z prvního manželství má dva syny. Na podzim roku 2015 se rozvedl a v prosinci téhož roku znovu oženil s dlouholetou přítelkyní Doris Schmidauerovou, o více než dvacet let mladší šéfkou poslanecké frakce Zelených v parlamentu.

O Van der Bellenovi
Oficiální stránky
https://www.vanderbellen.at/
Facebook
https://www.facebook.com/alexandervanderbellen/?fref=ts
Twitter
https://twitter.com/vanderbellen