Alexander Van der Bellen se narodil ve Vídni a vyrůstal v Tyrolsku jako syn estonské matky a ruského otce nizozemského původu, kteří prchali před Rudou armádou. Na innsbrucké univerzitě vystudoval ekonomii a později tam působil jako odborný asistent a mimořádný profesor. Poté byl jmenován i řádným profesorem národohospodářství na Vídeňské univerzitě. Na téže univerzitě posléze v letech 1990 až 1994 zastával funkci děkana.

Politickou dráhu začínal u sociálních demokratů (SPÖ) a až v roce 1992 se přidal k Zeleným. Van der Bellen se pro své klidné a věcné vystupování těší sympatiím i u Rakušanů, kteří nepatří mezi ekologicky a levicově smýšlející voliče.

Vyhrál a pak zase ne

Do boje o klíče od Hofburgu nastupoval v roce 2016 oficiálně jako nezávislý, i když s vědomím, že strana Zelených k němu neodmyslitelně patří. Stejně jako cigareta, kterým rakouský prezident holduje více, než je zdrávo, a také uvážlivost, která prý hraničí s přílišnou pomalostí.

Osobní život

Van der Bellen je podruhé ženatý, přičemž z prvního manželství má dva syny. Na podzim roku 2015 se rozvedl a v prosinci téhož roku znovu oženil s dlouholetou přítelkyní Doris Schmidauerovou, o více než dvacet let mladší šéfkou poslanecké frakce Zelených v parlamentu.

O Van der Bellenovi
Oficiální stránky
https://www.vanderbellen.at/
Facebook
https://www.facebook.com/alexandervanderbellen/?fref=ts
Twitter
https://twitter.com/vanderbellen