Narodil se 28. července 1974 v Aténách. Studoval na gymnáziu a už jako třináctiletý tam potkal celoživotní lásku, současnou manželku a matku svých dvou dětí - Peristeru „Betty“ Batzianovou, se kterou v mládí společně docházeli do svazu Řecké komunistické mládeže a byli pravidelně vídáni v čele demonstrací proti vládám. Právě o Betty se říká, že Tsiprase zradikalizovala.

V 90. letech to Tsipras dotáhl na populárního studentského vůdce, šéfa Ústřední rady studentských odborů a levicového hnutí Enceladus, a s bujnou černou hřívou a přezdívkou „Elvis“ býval častým hostem televizních debat. Nejzuřivěji hájíval právo studentů na neomluvené hodiny z vyučování kvůli účasti na demonstracích. „Bojoval příliš na to, aby mohl být dobrým studentem,“ říká jeden z jeho bývalých kamarádů.

Na přelomu tisíciletí předsedal mládežnické organizaci strany Synaspismós zvané Neolaia SYN. Přestože proslul jako levicový radikál, ve funkci předsedy se se svými názory pohyboval spíše ve středu.

Do povědomí veřejnosti vstoupil poprvé v roce 2006, kdy byl zvolen místním zastupitelem v Aténách. Na plakátech měl na sobě džíny, tenisky a batoh na zádech. Funkci zastupitele dal přednost i před parlamentními volbami v roce 2007, poslancem se tedy stal později.

Mamutí dluh Řecka otřásl celu zemí, eurem i Evropou. Tsipras neváhal a v roce 2009 převzal vládu nad Koalicí radikální levice SYRIZOU po jeho předchůdci Alavanosovi. Na první dojem poměrně agresivní tah však neodpovídá jeho povaze. „Nemá rád konflikty,“ vysvětlil jeho přítel Nikos Vutsis. „Vyslechne vás, může i změnit názor a dokáže přecházet problémy s úsměvem,“ dodal.

V roce 2012 skončil se SYRIZOU na druhém místě v parlamentních volbách, čímž získal post lídra řecké opozice a vedl stranu strmě vzhůru.

O tři roky později v předčasných volbách v lednu 2015 ji dovedl k drtivému vítězství a okamžitě se pustil do povolebních vyjednávání. Již 26. ledna oznámil dohodu se stranou Nezávislí Řekové. Následující den byl jmenován řeckým premiérem a pověřen sestavením vlády. Jako vůbec první předseda vlády při svém jmenování vynechal náboženskou část formule - tvrdil totiž, že je ateista.

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Dluhová krize v Řecku stále narůstala a v jejím důsledku hrozil zemi odchod z eurozóny - tzv. Grexit. Tsipras od svého jmenování po dobu téměř půl roku vedl několik jednání s řeckou vládou a mezinárodními věřiteli - Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou. Všechna neúspěšně. Na konci června 2015 vypsal referendum o záchranném programu navrhovaném věřiteli a prohlásil, že doufá, že „řecký lid řekne důrazné NE ultimátu”, v němž Řekové program opravdu odmítli, a Řecko se tak ocitlo v platební neschopnosti. Naprosto překvapivě však Tsipras najednou otočil a 1. července byl zveřejněn dopis věřitelům, v němž přislíbil přijmutí většiny jejich požadavků.

Dopis věřitelům zveřejněný na twitteru

Po vyjednání nového záchranného programu podal 20. srpna demisi, prezident Pavlopulos ji přijal a Tsipras tím otevřel cestu k předčasným volbám 2015. SYRIZA jasně zvítězila, Tsipras v jejím čele znovu usedl do premiérského křesla a do koalice vybral opět Nezávislé Řeky.

O Alexisi Tsiprasovi
Oficiální stránky
http://www.primeminister.gov.gr/english/
Facebookhttps://www.facebook.com/tsiprasforpresident/
Twitter
https://twitter.com/tsipras_eu