Narodil se 25. srpna 1944 v Petrovicích u Karviné a vystudoval Hutnickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. Od roku 1967 pracoval třicet let v Železárnách a drátovnách Bohumín, kde zastával nejrůznější pozice. Nejprve řadu ekonomických funkcí, posléze dělal zástupce ředitele a nakonec jeho poradce. Ihned nato nastoupil do funkce ekonomického ředitele ve společnosti Kovona Karviná.

Do roku 1989 byl Michalík členem KSČ, ale poté vstoupil do ČSSD. Sedm let předsedal její místní organizaci v Bohumíně a v roce 1994 se stal zastupitelem města Bohumín. V letech 1996-2000 zasedal v Senátu Parlamentu ČR, kde působil jako místopředseda výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. Od roku 2002 je členem Poslanecké sněmovny. Působí jako místopředseda rozpočtovém výboru a zasedá rovněž ve výboru pro zdravotnictví.

V roce 1985 byl odsouzen k dvouletému podmínečnému trestu. Tou dobou předsedal fotbalovému klubu a spolu s několika dalšími funkcionáři vytvořili ilegální fond s hodnotou kolem 170 tisíc korun, který používali na nákup hráčů.