Duda je členem PiS od roku 2011. Už předtím straně radil jako právní expert a od počátku roku 2008 byl blízkým spolupracovníkem prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul při leteckém neštěstí u ruského Smolenska v dubnu 2010. Od podzimu 2013 do počátku loňského roku byl Duda tiskovým mluvčím PiS.

Nominace Dudy do prezidentských voleb loni v prosinci byla poměrně překvapivá, neboť nepatřil mezi příliš známé osobnosti. Část politických komentátorů z toho usuzovala, že šéf PiS Jaroslaw Kaczyński nevěřil v porážku Komorowského v prezidentských volbách.

Duda s manželkou Agatou Kornhauserovou a dcerou Kingou

Duda s manželkou Agatou Kornhauserovou a dcerou Kingou

FOTO: ČTK/AP

V minulosti Duda patřil ke stoupencům teorie, že zřícení polského vládního letadla u Smolenska předcházel výbuch na palubě stroje, a že tedy nešlo o nehodu ale o atentát. V předvolební kampani se ale tématu "Smolensk" snažil vyhýbat, zřejmě aby neodradil liberálnější voliče, kteří této spiklenecké teorii nevěří. Ze stejného důvodu zdůrazňoval, že jako prezident by jednal nezávisle a nebyl by pouhou loutkou šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského.

V kampani se soustředil hlavně na kritiku současného pravicového kabinetu, zejména na vládou prosazené zvýšení důchodového věku na 67 let. Vyslovoval se také proti přijetí eura a pro trvalou přítomnost amerických vojáků na polském území.

Původně šel k liberálům

Narodil se 16. května 1972 v Krakově, kde později vystudoval právo na Jagellonské univerzitě. Na škole posléze působil jako pedagogicko-vědecký pracovník.

Původně se angažoval v liberální Unii svobody. Po volbách v 2005 však začal spolupracovat s poslaneckým klubem PiS jako právní expert. To mu o rok později pomohlo získat post náměstka státního tajemníka na ministerstvu spravedlnosti, a pak i místo ve Státním tribunálu, tedy soudním orgánu, který řeší obvinění osob zastávajících nejvyšší státní funkce (členem byl v letech 2007 až 2011).

Počátkem roku 2008 získal funkci náměstka státního tajemníka v kanceláři prezidenta Lecha Kaczyńského. Funkci zastával až do tragické smrti hlavy státu v dubnu 2010.

V roce 2010 neúspěšně kandidoval na primátora Krakova, ale získal pouze křeslo v městském zastupitelstvu.

V roce 2011 vstoupil do PiS a ještě týž rok byl za tuto stranu zvolen do Sejmu (dolní komory polského parlamentu). Mandátu se vzdal v souvislosti s loňským zvolením poslancem Evropského parlamentu.

Duda je ženatý; s manželkou Agatou, která je středoškolskou učitelkou němčiny, má dceru Kingu.