Macintosh, iPhone, iPod, iPad jsou názvy některých produktů, kterými společnost Apple obohatila trh s elektronikou a jimiž se velkou měrou podílí na celkové technologizaci civilizace. V mnohých ohledech se mohou její vývojáři označovat za průkopníky. Už v sedmdesátých letech výrazně přispěli k formování počítačů. V současnosti určují podobu nejmodernějších vymožeností.

Riskantní experimenty v otcově garáži přinesly úspěch

Společnost, jejíž sídelní město Cupertin se nachází v Mekce počítačů a IT, v kalifornském Silicon Valley, vznikla v roce 1976. Za jejími počátky stojí Steve Jobs a Steve Wozniak, nadšenci do elektroniky, kteří se seznámili na střední škole. Jejich společným snem bylo dostat počítače z tehdy ohromných klimatizovaných sálů na stůl běžných uživatelů.

Počítače Apple v roce 1986

Počítače Apple v roce 1986

FOTO: fotobanka Profimedia

Po krátkém univerzitním angažmá a praxích u jejich dnešních konkurentů Hewlett-Packard a Atari se pustili do výroby vlastních počítačů. K tomu jim zpočátku posloužil pokoj Jobsovy sestry a posléze garáž jeho otce, kde v roce 1975 vznikla první padesátka modelů počítače zvaného Apple I. Ten sice více než počítač připomínal dřevěnou krabici s drátky, ale i přesto se ho prodalo na dvě stovky kusů.

1. dubna 1976 došlo k založení firmy Apple computers, jejíž základní kapitál činil 1 300 dolarů. Oba majitelé se začali činit v projektování následovníka Apple II., který s ohromným ohlasem uvedli na trh v únoru následujícího roku. Tento model, jenž se ukrýval v plastové skříňce a bylo možné k němu připojit barevný monitor, šel okamžitě na dračku. Dnes je označován za první osobní počítač.

Kolísavý vývoj firmy a konkurenční boje

Zakladatelé Jobs s Wozniakem k sobě přibrali další zkušenější společníky a přilákali řadu investorů. Od té doby jejich firma raketově stoupala na vrchol a začala se rozšiřovat. Apple se stal nejrychleji rostoucí společností v amerických dějinách.

Do boje s nastoupivším gigantem IBM vytáhl Apple v roce 1984 s "chytrým" Macintoshem, který zaujal především rozvinutým grafickým rozhraním. Přesto se však tento model nedočkal předpokládaného úspěchu, což znamenalo nejen pokles zisků, ale především rozbroje uvnitř firmy. Jejich výsledkem byla rezignace obou zakladatelů, kteří Apple přenechali manažerovi Johnu Sculleymu.

Steve Jobs uvádí počítač iMac v roce 2002

Steve Jobs uvádí počítač iMac v roce 2002

FOTO: fotobanka Profimedia

Staronový šéf vrátil Apple na výsluní

Tomu se pak ovšem podařilo dostat Apple zpátky na výsluní, když uvedl na trh vylepšený Macintosh II. Začátek devadesátých let se pak nesl ve znamení konkurenčních bojů s IBM, kteří vyrukovali se silným spojencem - Microsoftem. S takovou dvojicí se Sculley nemohl měřit, a tak v roce 1993 na svůj post rezignoval.

Ze dna společnost dostal až o tři roky později navrátivší se Steven Jobs, který přišel s novým operačním systémem Mac OS X. Opětovný vzestup společnosti nastartoval v roce 1998 model iMac, který zahájil novou generaci počítačů. Vylepšená obchodní strategie a především nová technologie a produkty zajistily Apple přední postavení na trhu.

Na ještě větším pojištění přední pozice v oboru počítačových technologií nese značnou zásluhu veleúspěšný hudební přehrávač iPod z roku 2001. Významný byl také přechod na procesory Intel, které umožnily používat na jednom počítači oba konkurenční operační systémy: Mac OS X a Windows XP. V poslední době Apple prosperuje především vývojem iPhonu a iPadu.

Produkty

Apple I - První počítač od dvojice Jobs-Wozniak sestával de facto jen ze základní desky a více než jako pomocník sloužil jako hračka nadšencům do elektroniky. Záleželo na zdatnosti odběratele, jak si tento stroj vylepšil a upravil. Přesto se jich ale prodalo neočekávané množství.

Apple II - Apple II. přišel oproti svému předchůdci s řadou vylepšení. Například pomocí audiokazet bylo možné nahrávat a ukládat soubory, zvládal také práci s barvou a jako výstup bylo možné použít počítačový monitor. Díky svým vlastnostem se mnohem více přiblížil běžnému uživateli a nastartoval kariéru celé společnosti. S drobnými úpravami se prodával až do devadesátých let.

Stewe Wozniak a Apple II

Steve Wozniak a Apple II

FOTO: fotobanka Profimedia

Macintosh - Macintosh byl první počítač, který zpopularizoval užívání grafického rozhraní. Celá skříň obsahovala monitor a dodávala se s klávesnicí a myší. Podporoval celou řadu programů, které usnadňovaly lidem práci. Byl vybaven disketovou mechanikou, ale kvůli Jobsově důrazu na eleganci mu chyběl ventilátor, což se záhy projevilo jako velký nedostatek.

jeden z prvních modelů počítače Apple Macintosh SE/30 v porovnání s notebookem v roce 2006

Apple Macintosh SE/30 s Powerbookem

FOTO: fotobanka Profimedia

Macintosh II - Jako první z rodiny počítačů Apple měl oddělenou skříň od monitoru. Jeho hlavní předností byla vyspělá práce s barvami.

Macintosh II v roce 1987

Apple Macintosh II

FOTO: fotobanka Profimedia

Powerbook - Modelem Macintosh portable vstoupil Apple do světa přenosných počítačů. Z tohoto typu brzy přesedlal na počítače Powerbook, které fungovaly až do roku 2006. Tehdy je nahradila vyspělejší řada přenosných počítačů MacBook.

Apple Powerbook

Apple Powerbook

FOTO: fotobanka Profimedia

iPod - V roce 2001 se poprvé na trh dostal digitální hudební přehrávač iPod, který disponoval vestavěným pevným diskem a od ostatních tehdejších přehrávačů se lišil osobitým a funkčním designem. V průběhu let doznal mnoha inovací. Nejvýraznějším vylepšením posledních typů iPodu je velká barevná dotyková obrazovka a multifunkční uživatelské rozhraní.

iPod shuffle, iPod nano a iPod touch

FOTO: Apple

iPhone - První iPhone byl představen veřejnosti v roce 2007. Jedná se o moderní zařízení, které v sobě kombinuje iPod, mobilní telefon a komunikační zařízení pro internet. Disponuje navíc fotoaparátem, velkým dotykovým displejem a vyspělým operačním systémem.

iPhone 4

iPhone 4

FOTO: Novinky

iPad - V roce 2010 se Apple vytasil s další přelomovou novinkou - iPadem. Jedná se o multifunkční zařízení s dotykovou obrazovkou o úhlopříčce 9,7″, které v sobě kombinuje přenosný počítač s vyspělým softwarem podobným iPhonu a iPodu. Přináší navíc mnohá další vylepšení pro usnadnění práce.

Apple iPad

Apple iPad

FOTO: Apple

Zdroj: businessworld.cz, apple-history.com