Dcera černošského reverenda C. L. Franklina vyrůstala se sestrami Carolyn a Ermou v 50. letech v prostředí kostelního sboru a už v dětství se stýkala s takovými osobnostmi jako byla gospelová legenda Mahalia Jackson. Aretha se proslavila neopakovatelným způsobem, jakým pracuje se svým silným a zároveň něžným hlasem. Dokáže přecházet z hrubého bluesového stesku do závratných výšek, zvládá pop, soul, gospel i jazz a přitom všem zůstává svá.

Aretha Franklin na Montreaux Jazz Festival v roce 1973

Aretha Franklin na Montreaux Jazz Festival v roce 1973

FOTO: fotobanka Profimedia

Už ve čtrnácti měla první gospelovou nahrávku. Zajímal se o ní kultovní r&b label Motown, ale smlouvu podepsala s Columbií. Někteří kritici tvrdí, že tam na začátku 60. let plýtvala talentem, protože producenti jí vnutili průměrný popový materiál, který jí nebyl vlastní.

I Never Loved a Man...

Průlomem byla neuvěřitelně silná a vytříbená soulová píseň I Never Loved a Man - The Way I Love You (1967) a od té doby byla Aretha několik let neustále v Top Ten amerických hitparád, většinou na prvním místě. Perlou hudebních dějin je celé album Lady Soul. Zpěvačka je známá také tím, že dokázala fantasticky přetvořit popové, soulové či folkové písničky od Beatles, Simona a Garfunkela, Otise Reddinga.

V 70. letech se vrátila ke gospelovým kořenům (deska Amazing Grace, 1972) a podobný comeback zažila ještě v 80. letech (One Lord, One Faith, One Baptism, 1987). Obecně jsou však 80. léta v její kariéře spíše rozpačitým obdobím, zpívala pořád skvěle, ale nahrávala i slabší materiál na pomezí r&b a podivného 80´s popu. Aretha Franklin příležitostně vystupuje dodnes.