Brutální útok začal, když atentátník jedoucí přes Westminster Bridge v šedém automobilu značky Hyundai s vysokou kapotou a pohonem na všechna čtyři kola, umožňujícím velké zrychlení v krátkém čase, najel na chodník a srazil tři desítky lidí. Celý incident zachytila bezpečnostní kamera.

Na záběrech z bezpečnostní kamery je vidět žena, která spadla do řeky Temže. Po několika dnech zemřela.

Poté, co útočník naboural do zábran před sídlem parlamentu, vystoupil a s nožem v ruce zamířil přes Parliament Square k Westminsterskému paláci. U parlamentu pobodal neozbrojeného strážníka, který se jej snažil zastavit. Ozbrojení policisté následně útočníka zneškodnili několika výstřely.

Fotografie automobilu značky Hyundai, který srazil několik desítek chodců, zveřejněná na Twitteru.

Útok u britského parlamentu

Mapa útoku u britského parlamentu

FOTO: Mapy.cz s použitím Reuters

Oběti

Kolem počtu obětí panovaly zpočátku nejasné informace, jisté však je, že při útoku zemřeli tři lidé a atentátník. Asi sedm lidí z celkem 29 hospitalizovaných bylo v kritickém stavu.

První obětí, jejíž totožnost úřady potvrdily, byla Aysha Fradeová. Třiačtyřicetiletá žena původem ze Španělska žila v Londýně se svým portugalským manželem a vyučovala španělštinu ve škole DLD College. Fradeová ve středu odpoledne spěchala přes Westminsterský most, aby ze školy vyzvedla své dvě dcery ve věku osm a jedenáct let. Fradeová byla jednou z lidí, které útočník srazil na mostě.

Na sociálních sítích se začaly objevovat fotografie Ayshy Fradeové.

Další obětí je čtyřiapadesátiletý Američan Kurt Cochran z Utahu, který byl v britské metropoli spolu se svou ženou Melissou. Podle policie byl buď shozen nebo spadnul přes okraj Westminsterského mostu a utrpěl vážná zranění, kterým v nemocnici podlehl.

Fotografie Američana Kurta Cochrana.

Třetí obětí útoku se stal výše zmiňovaný 48letý policista Keith Palmer, který ve chvíli, kdy na něj atentátník zaútočil nožem, nebyl ozbrojený. Zbraň měli až jeho kolegové, kteří následně útočníka zneškodnili. 

Policista Keith Palmer, kterého ubodal terorista v Londýně u parlamentu.

Policista Keith Palmer, kterého ubodal terorista v Londýně u parlamentu.

FOTO: Metropolitan Police, ČTK/AP

Zachránit policistův život se snažil konzervativní poslanec a zaměstnanec ministerstva zahraničí Tobias Ellwood. Zdroj blízký poslanci řekl listu: „Zkoušel policistovi poskytnout dýchání z úst od úst a zastavit krvácení z několika bodných ran, než dorazil vrtulník a záchranáři.“

Podle svědků Ellwood „běžel na druhou stranu než všichni ostatní, běžel ke zraněnému policistovi“. Ten však přes veškerou snahu svým zraněním podlehl.

Poslanec Tobias Ellwood na místě útoku

Poslanec Tobias Ellwood na místě útoku

FOTO: Stefan Rousseau, ČTK/AP

České ministerstvo uvedlo, že nemá informace o možných Češích mezi mrtvými nebo zraněnými.

Mezi 29 zraněnými byli i cizinci z deseti různých zemí – čtyři Jihokorejci, tři občané Francie (podle médií děti), dva Rumuni, dva občané Řecka a dále lidé z Německa, Irska, Polska, Číny, Itálie a USA.

Den po atentátu podlehl svým zraněním 75 letý muž, jehož identita není známá a atentát si tak připsal další oběť.

6. dubna zemřela v nemocnici pátá oběť - byla jí devětadvacetiletá Rumunka Andreea Cristeaová, která při útoku přeletěla přes zábradlí na mostě a spadla do Temže.

Andreea Cristeaová na smínku se svým partnerem, který útok přežil.

Útočník

Také kolem identity útočníka panovaly zpočátku neobjasněné informace. Podle vyjádření komisaře Scotland Yardu Marka Rowleyho, které podal médiím den po útoku, policie identitu útočníka znala, komisař ji však odmítl sdělit a poskytnout další detaily.

Média po útoku zveřejnila fotografii podezřelého, který byl po střelbě v péči záchranářů.

Zdravotníci odvážejí na nosítkách zraněného. Televize Sky News potvrdila, že na snímku je pachatel útoku.

Zdravotníci odvážejí na nosítkách zraněného. Televize Sky News potvrdila, že na snímku je pachatel útoku.

FOTO: Stefan Rousseau, ČTK/AP

Ve středu potvrdila premiérka Theresa Mayová, že vyšetřovatelé identitu muže opravdu znají, ale nebudou ji zveřejňovat. Dodala, že se terorista narodil ve Velké Británii a v minulosti jej prověřovala kontrarozvědka MI5 kvůli podezření, že se jedná o extremistu.

Podle vyšetřovatelů za motivací útočníka stála „islámská ideologie“, což se zdánlivě potvrdilo následujícího dne, kdy se se k teroristickému útoku přihlásil Islámský stát (IS). Učinil tak prostřednictvím agentury Amak, která je na hnutí napojena.

„Pachatel včerejších útoků před britským parlamentem v Londýně je voják Islámského státu. Operaci podnikl jako odpověď na výzvy IS k útokům na občany koalice (západních spojenců),“ uvedla Amak v prohlášení.

23. března zveřejnil Scotland Yard totožnost pachatele útoku. Byl jím dvaapadesátiletý Khalid Masood, který měl bohatou kriminální minulost a od roku 2010 byl v hledáčku MI5. O jeho přímé napojení na radikály z Al-Káidy nebo Islámského státu však nemají vyšetřovatelé důkazy a motiv útoku tak zůstává neznámý.


Následky

Po útoku bylo přerušeno jednání Dolní sněmovny a následně zrušen program na zbytek dne. Bezpečnostní složky budovu uzavřely a nedovolily nikomu z přítomných odejít. Premiérka Theresa Mayová byla nicméně evakuována do svého sídla v Downing Street.

Z bezpečnostních důvodů byla uzavřena stanice metra Westminster, která se u parlamentu nachází, přerušen provoz lodí po Temži a uzavřeno Londýnské oko.


BEZ KOMENTÁŘE: Zatímco kolemjdoucí ošetřovali zraněné na ulici, turisti zůstali kvůli útoku uvězněni na vyhlídkovém kole London Eye

FOTO: Reuters

Na večerní konferenci označila premiérka útok jako „chorobný a zvrácený“. Místo útoku podle ní nebylo vybráno náhodně.

„Teroristé se rozhodli udeřit v samém srdci našeho hlavního města, kam přicházejí lidé různých národností, vyznání a kultur, aby oslavili hodnoty svobody, demokracie a svobody slova,” konstatovala. Poděkovala zasahujícím policistům a zdůraznila, že se Británie nenechá zastrašit a nikdy neustoupí.

Úroveň varování před hrozbou terorismu se v zemi nemění a zůstává na čtvrtém z pěti stupňů.

V souvislosti s útokem podnikla den po útoku policie několik razií, při nichž zatkla celkem 11 lidí kvůli podezření z přípravy teroristického útoku. Během následujích dnů však bylo celkem devět z celkového počtu jedenácti zatčených osob propuštěno bez obvinění.