Kamión se na rušné promenádě Anglais objevil kolem 22:30. Právě ve chvíli, kdy lidé čekali na ohňostroj při oslavě Dne pádu Bastily.

Podle svědků byly v tu chvíli na místě tisíce lidí. Nákladní vůz podle prokurátora Jeana-Michela Pretreho najížděl do davu v úseku dlouhém až dva kilometry. Policie jej zneškodnila až zhruba po 30 minutách.

Policie útočníka podle listu Nice-Matin identifikovala jako polovičního Tunisana Mohameda Lahouaieje Bouhlela.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé utíkají z promenády

Mezi 84 oběťmi nebyli žádní Češi, vyplývá z předběžných informací ministerstva zahraničí. Jedna Češka utrpěla lehké zranění.

Expert na bezpečnost Afzal Ashraf se domnívá, že za útokem mohou stát radikálové z Islámského státu. Uvedl to v televizi Sky News.

„Lidé padali jako kuželky.“

Podle svědků byl ve voze pouze řidič, a když najel do prvních lidí, začal přidávat plyn. Další svědci hovoří o spoustě bezvládných a zakrvácených těl na ulici. „Viděl jsem najednou létat vzduchem těla lidí,“ řekl reportér agentury AFP.

Útok nepřežilo osm desítek lidí.

Útok nepřežilo osm desítek lidí.

FOTO: Eric Gaillard, Reuters

„Najednou někdo začal křičet, utíkej, utíkej, je tam útok. Slyšeli jsme výstřely, ale mysleli jsme, že je to ohňostroj. Nastala panika a všichni se dali do pohybu. Snažili jsme se dostat do hotelu,“ popisoval situaci jeden svědek.

Redaktor místních novin Nice Matin Damien Allemand po ohňostroji na pobřeží zaslechl výkřiky lidí: „O zlomek vteřiny později projel kolem šílenou rychlostí velký bílý kamión, řidič točil volantem, aby srazil co nejvíce lidí. Viděl jsem těla padat jako kuželky, slyšel jsem křik, na který nikdy nezapomenu“.

„Bylo tam velké množství rodin. Když jsme se krčili za autem, byla tam matka s malým dítětem a snažila se dcerce vysvětlit, že se nic neděje a všechno bude v pořádku“.

Právě dětské oběti, kterých byl mezi 84 mrtvými nezjištěný počet, udělaly masakr ještě hrůznějším. Sociální sítě se během pár hodin zaplnily desítkami tisíc vzkazů vyjadřujících smutek i rozčílení.

 

„Tento obrázek mluví sám za sebe.”

Útočník byl v záznamech už dříve

Totožnost atentátníka podle médií odhalil osobní doklad i potvrzení o pronájmu vozu zanechané v kabině. Podle některých médií vyšetřovatelé v autě našli také mobil. Policie pak v souvislosti s Bouhlelovým jménem podnikla v pátek ráno několik domovních prohlídek a vyslýchá jeho příbuzné.

Kulkami provrtané čelní sklo nákladního vozu, jehož řidič v Nice zabil nejméně 80 lidí.

Kulkami provrtané čelní sklo nákladního vozu, jehož řidič v Nice zabil nejméně 80 lidí.

FOTO: Claude Paris, ČTK/AP

Bouhlel byl řidičem z povolání a bydlel v chudší čtvrti na východě města. Kamión si měl pronajmout o dva dny dříve v půjčovně západně od města a policistům střežícím okolí oslav Dne pádu Bastily tvrdil, že je dodavatelem zmrzliny pro místní prodejce.

Mladý muž měl v minulosti oplétačky s policií, většinou kvůli drobnějším přestoupením zákona. Na seznamu podezřelých zradikalizovaných muslimů ale nebyl. Bouhlel byl ovšem ozbrojen pistolí a v kamiónu vezl atrapy pušek a munice, což vzbuzuje otázku, jestli mu někdo nepomáhal.

Terorista po zastavení kamiónu několikrát vystřelil z pistole, než ho policie zneškodnila. Podle nepotvrzených zpráv křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký).

Atakovaná Francie

Ve Francii, která se ještě nestihla řádně vzpamatovat po útocích z 13. listopadu 2015, kdy si útoky několika teroristů vyžádaly na 130 obětí a 350 zraněných, měl být k 26. červenci 2016 ukončen výjimečný stav.

Prezident Hollande, který označil útok v mimořádném televizním vystoupení za akt terorismu, předloží parlamentu návrh na prodloužení výjimečného stavu a pokud jej zákonodárci schválí, bude platit až do konce října.

„Peklo je prázdné. Všichni ďáblové jsou tady.”

Úřady do Nice povolaly okolo 500 policistů kvůli posílení bezpečnosti i vyšetřování. Oblíbená přímořská promenáda Anglais byla do odvolání uzavřena. Zrušeny byly i dvě velké kulturní akce, které byly naplánovány na víkend po útoku.

Francie vyhlásila po útoku třídenní smutek.