Hlavní obsah

Benjamin Solomon „Ben“ Carson

Foto: Randall Hill, Reuters
Článek

Byl předním neurochirurgem, který zachránil bezpočet životů. Přitom věří, že pyramidy v Egyptě nechal postavit biblický Josef, aby se v nich ukládalo zrní. Ben Solomon Carson přiznává, že není politik, přesto se rozhodl kandidovat na prezidenta USA v roce 2016 a chvíli vedl předvolební průzkumy, když republikánské voliče zaujal víc než miliardář Donald Trump či politická esa jako guvernéři Jeb Bush a Chris Christie.

Už ve svých 33 letech vedl dětskou neurochirurgii v prestižní nemocnici při Johns-Hopkinsonově univerzitě v Baltimoru. Byl nejmladším primářem v USA a v čele oddělení zůstal 29 let.

Proslulým se stal v roce 1987, když vedl operaci, při níž byla poprvé na světě od sebe oddělena siamská dvojčata spojená lebkou. Úspěšný zákrok trval 22 hodin a tehdy 36letý Carson při něm řídil tým 70 odborníků.

Chirurgii pověsil na hřebík v roce 2013, když ho prestižní deník The New York Times přijal jako svého sloupkaře. To už totiž nebyl Carson jen milionářem, který investoval do nemovitostí, figuroval ve vedení úspěšných firem a vydal deset knih o víře a křesťanství, které se dobře prodávaly.

V té době byl už také známou osobností, proslulou svými bizarními a provokujícími teoriemi. Tak například přirovnal interrupci k otroctví a sňatky osob stejného pohlaví k pedofilii. Později pokračoval dál, když prohlásil, že pyramidy stavěl biblický Josef proto, aby v nich Egypťané mohli skladovat zrní, nebo když řekl, že podle něj ruský prezident Vladimir Putin, íránský ajatolláh Alí Chameneí a šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás spolu v roce 1968 studovali v Moskvě. Holocaust by podle něj nepřišel, kdyby Židé měli zbraně, a Usámu bin Ládina po útocích z 11. září 2001 kryli Saúdové.

K tomu ve svých autobiografiích uvedl několik příběhů, které se nestaly, jak posléze zjistili novináři.

Foto: Brian C. Frank, Reuters

Carson hovoří se svou příznivkyní ve státě Iowa.

Carson se narodil 18. září 1951 v Detroitu v rodině křesťanského kazatele. Oba jeho rodiče pocházeli z venkova ve státě Georgie. Carsonově matce bylo 13 let, když se vdávala. Později zjistila, že manžel má ještě rodinu, k níž následně odešel.

Carsona, jemuž v době rozvodu rodičů bylo osm let, a jeho staršího bratra Curtise vychovávala jen matka. Rodina neměla peníze a matka měla dvě, někdy tři zaměstnání, protože prý nechtěla přijímat pomoc od státu, proti níž je také Carson, respektive by ji úplně zrušil i v případě nejchudších rodin a namísto toho by více podpořil soukromé charity.

Přesto Curtis i Ben vystudovali střední i vysokou školu. Benjamin po studiu psychologie na Yaleově univerzitě pokračoval studiem lékařství na Michiganské univerzitě, které dokončil v roce 1977. Pak následovala kariéra primáře v Baltimoru, za kterou Carsonovi v roce 2008 prezident Georg W. Bush udělil medaili svobody. Carson několikrát jako první použil novou operační techniku mozku včetně hemisferektomie, při níž se většinou u pacientů s epilepsií odstraňuje nebo odpojuje část jedné z hemisfér.

Foto: ČTK/AP

Ben Carson

Kandidaturu na prezidenta USA Carson oznámil v květnu 2014 a v průzkumech záhy překvapivě válcoval zkušené politiky, v jednu chvíli měl dokonce nejvyšší preference, když za sebou nechal i Donalda Trumpa. S blížícími se primárkami ale začal Carson ztrácet.

Z kampaně odstoupil začátkem března 2016 a následně podpořil Donalda Trumpa a po Trumpově zvolení se stal v jeho kabinetu ministrem bytové výstavby a rozvoje měst.

Benjamin Carson má s manželkou Lacenou, s níž se seznámil na Yaleově univerzitě, tři syny. Oba jsou vegetariáni a spolu vedou charitu Carson Scholars Fund, která od poloviny 90. let udělila studijní stipendium už více než 500 studentům. Carson je členem církve Adventistů sedmého dne, kteří světí sobotu namísto neděle.

Články k tématu