O první politickou funkci se ucházel už v roce 1972. Sanders, jenž zastává funkci nezávislého senátora za Vermont, je znám především svými na americké poměry silně levicovými postoji.

„Dává morální a ekonomický smysl, že jedna rodina – Waltonova rodina – má větší majetek než spodních 40 procent amerických občanů dohromady?“ ptal se například v roce 2012 kongresmanů.

Sanders je známý také svou dlouhodobou kritikou americké zahraniční politiky. Ostře vystupoval mimo jiné proti vojenské intervenci USA v Iráku.

„Kdo bude vládnout Iráku, až odstraníme Saddáma Husajna? Umírněná vláda bude v regionu, kde je silně zastoupen islámský fundamentalismus, svržena a nahrazena islámskými extremisty,“ varoval poté, co do této blízkovýchodní země v roce 2003 vtrhla americká vojska.

O pět let později zase obvinil z rozdmýchání hospodářské krize obchodníky z Wall Streetu. „Tuhle recesi způsobila chamtivost, nedbalost a protizákonné chování lidí z Wall Streetu,“ řekl mimo jiné.

Krom zahraniční politiky nejdéle sloužící americký senátor dlouhodobě kritizuje slídění tajných služeb. Vystupoval například proti schválení zákona Patriot Act, kterým administrativa George Bushe reagovala na útoky z 11. září. Právní norma posílila pravomoci represivních složek a zpravodajských služeb.

Sanders neváhá kritizovat ani své spolustraníky. Tvrdí například, že i Obamova administrativa nevyvinula dostatečné úsilí ve snaze přivřít pomyslné nůžky mezi bohatými a chudými.

Bernie Sanders se narodil v roce 1941 v New Yorku do židovské rodiny. Politice se věnuje už od vysokoškolských studií na chicagské univerzitě, kdy se začal angažovat jako občanskoprávní aktivista.