Bohuslav Svoboda se narodil 8. února 1944 v Praze. Vystudoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy a nastoupil jako sekundární lékař v nemocnici v Příbrami. V roce 1969 začal pracovat na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde působí dodnes. Během let vystřídal řadu funkcí, od roku 1990 vykonává funkci přednosty kliniky.

V devadesátých letech působil na 3. lékařské fakultě jako proděkan. Ucházel se také o post děkana, ovšem to se mu podařilo teprve v roce 2003. O sedm let později toto místo opustil a vrátil se opět do funkce proděkana.

V roce 1992 spoluzaložil Českou lékařskou komoru a vzápětí se stal jejím prvním prezidentem. Teprve v roce 1998 jej nahradil David Rath. Toho roku se také neúspěšně pokoušel o křeslo v Senátu. Kandidoval za Čtyřkoalici.

Znovu jej politika oslovila v roce 2010, kdy se upsal ODS pro nadcházející pražské komunální volby. Strana jej postavila do pozice lídra. Jeho největšími konkurenty v boji o místo pražského primátora se stali Zdeněk Tůma za TOP 09, Markéta Reedová z Věcí veřejných a Jiří Dienstbier ml. za sociální demokraty. Kvůli volbám se také stal členem ODS.

Nedlouho poté, co stanul v čele radnice, se objevily první spory uvnitř ODS. Svoboda začal naplňovat své předvolební sliby o očistě pražské ODS od starých struktur, které za posledních suverénních vlády značně poskvrnily jméno organizace. Podařilo se mu z radnice vyšachovat nechvalně proslulé tváře spojené s předchozí garniturou.

Situace se zjitřila ve chvíli, kdy došlo na dlouho neobsazené 11. křeslo v radě - šéfa kontrolního výboru. Napříč ODS i ČSSD se rozhořel svár mezi novými tvářemi pražské komunální politiky a starými, napojenými na vlivné podnikatele a zákulisní hráče jako Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek. Po rozhoření sporů o klíčové 11. místo, o něž oba tábory usilovaly, aby získaly nad druhým většinu, zůstal post šéfa kontrolního výboru neobsazen.