Alexander Boris de Pfeffel Johnson se narodil 19. června 1964 v New Yorku do bohaté a vážené rodiny. Jeho otec byl poslancem za konzervativce a pracoval v Evropské komisi či Světové bance. Johnson vystudoval prestižní soukromou školu v Etonu a univerzitu v Oxfordu.

Pracoval v listech The Times Express & Star či The Daily Telegraph, v letech 1999 až 2005 byl šéfredaktorem časopisu The Spectator. Jako novinář si vysloužil několik ocenění a proslul kontroverzními komentáři, euroskeptickými postoji i podporou války v Iráku.

V roce 2001 byl zvolen do parlamentu a o tři roky později se stal poprvé členem stínového kabinetu. O místo ale ženatý otec čtyř dětí přišel kvůli tomu, že tajil románek s kolegyní ze Spectatoru.

Politická kariéra

V letech 2003 až 2004 byl místopředsedou konzervativců. Do stínového kabinetu se Johnson vrátil jako ministr pro vysoké školy v prosinci 2005. Byl jím do až do května 2008, kdy byl za Konzervativní stranu zvolen starostou Londýna. V roce 2012 pak post obhájil. V květnu 2016 ho na této pozici vystřídal labourista Sadiq Khan, první muslimský starosta v historii britské metropole.

Johnson je silným kritikem Evropské unie. Možné přijetí společné měny označil za „katastrofu” a dožadoval se omezení britských vztahů s EU. V roce 2016 se v rámci Konzervativní strany postavil do čela tábora obhajujícího brexit, tedy vystoupení Velké Británie z EU.

Londýnský starosta Boris Johnson v kabině nákladního automobilu, s hesly podporujícími odchod Británie z unie

Londýnský starosta Boris Johnson v kabině nákladního automobilu s hesly podporujícími odchod Británie z Unie

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Británie v referendu na konci června 2016 opravdu rozhodla, že EU opustí, ale Johnson následně překvapivě oznámil, že se nebude ucházet o post premiéra místo Davida Camerona, který podal demisi, ani o pozici předsedy konzervativců.

Po nástupu Theresy Mayové do premiérského křesla v červenci 2016 získal Johnson v jejím kabinetu místo ministra zahraničí. O dva roky později na tuto funkci rezignoval. Nesouhlasil s novými návrhy vlády Mayové ohledně podmínek odchodu země z Evropské unie. Na jeho místo nastoupil dosavadní šéf zdravotnictví Jeremy Hunt.

Skandální výroky

Johnson vzbudil pozornost několika kontroverzními výroky. Město Portsmouth třeba popsal jako místo „přecpané drogami, tlusťochy, ztroskotanci a labouristickými poslanci“. Obyvatele Papuy-Nové Guineje zase označil za kanibaly.

O ošemetném tématu svazků osob stejného pohlaví se nezdráhal říct: „Jestliže jsou svazky gayů v pořádku - a já si tím nejsem jistý - pak nevidím žádný důvod, proč by to nemělo platit i pro svazek tří mužů nebo tří mužů a psa.“

Neváhá se ale pustit i sám do sebe: „Pod mou pečlivě udržovanou fasádou užvaněného šaška se neskrývá nic jiného než užvaněný šašek.“

O Borisu Johnsonovi
Oficiální stránky
http://www.boris-johnson.com/
Facebook
https://www.facebook.com/borisjohnson/
Twitterhttps://twitter.com/BorisJohnson