Právě zkušenosti a úspěchy z vedení nadnárodní společnosti zaručují, že bych byla dobrou první prezidentkou USA, řekla Carly Fiorinaová, když počátkem května 2015 ohlašovala svoji kandidaturu za Republikánskou stranu.

S politikou koketovala už dříve. Poté, co v roce 2008 pracovala jako poradkyně pro republikánského kandidáta na prezidenta Johna McCaina, jehož ale porazil Barack Obama, rozhodla se o rok později sama kandidovat do Senátu. Senátorka za demokraty Barbara Boxerová ale ve volbách v listopadu 2010 své křeslo obhájila.

Carly Fiorinaová

Carly Fiorinaová

FOTO: Brian Snyder, Reuters

Fiorinaová, jejíž křestní jméno ve skutečnosti zní Cara, se narodila 6. září 1954 v texaském Austinu soudci a profesoru práva Josephu Tyree Sneedovi a malířce Madelon Montrossové. Má ještě sestru Claru a bratra Josepha.

Fiorinaová měla být původně právničkou, alespoň tak si to představoval její otec, kvůli jehož práci se rodina často stěhovala, takže Fiorinaová studovala na pěti středních školách včetně jedné v Ghaně. Carly ale práva neoslovila a po prvním semestru studia zanechala. Už ale měla z dřívějška bakalářský titul filozofie a středověké historie ze Stanfordovy univerzity.

Do svých 25 let se pak porůznu protloukala, pracovala například jako recepční nebo učitelka angličtiny v Itálii, kam vyrazila společně se svým prvním manželem Toddem Bartlemem, jehož si vzala v červnu 1977. Posléze vystudovala obchod a management na Marylandské univerzitě a při Massachusettském technologickém institutu.

Vzestup a pád u HP

Nastoupila do telekomunikační firmy AT&T, za deset let se stala první ředitelkou její divize a o dalších pět let později už vedla obchody společnosti v celé Severní Americe. To už byla rozvedená a znovu provdaná za ředitele AT&T Franka Fiorinu. Když se v roce 1996 AT&T rozhodla vytvořit z vybraných divizí novou firmu, dostala Fiorinaová záležitost na starost. Nástup firmy Lucent na newyorskou burzu byl historickým úspěchem, firma umístěním primární emise akcií získala více než tři miliardy dolarů.

Firma s rychlým rozvojem síťových technologií rostla, a tak o tři roky později dostala Fiorinaová nabídku, aby stanula v čele společnosti Hewlett-Packard (HP).

K miliónovému ročnímu platu jí přidali tři milióny za přestup, dále akcie v hodnotě 65 miliónů dolarů a hypoteční výpomoc ve výši 36 tisíc dolarů. K tomu mimo jiné dostala k dispozici služební letadlo k soukromým účelům.

Fiorinaová v době, kdy vedla HP.

Fiorinaová v době, kdy vedla HP.

FOTO: Profimedia.cz

Fiorinaová radikálně zmenšila počet oddělení firmy z 83 na 12 a nakonec propustila téměř 8000 zaměstnanců, což bylo nejvíce za existenci společnosti, a prosadila koupi druhého největšího výrobce počítačů, firmy Compaq. Záhy ale se svými plány začala narážet u dozorčí rady, s akvizicí Compaqu nesouhlasil syn spoluzakladatele Walter Hewlett, i když původně dal souhlas. Po fúzi ohlásila Fiorinaová propuštění dalších 15 000 lidí.

Analytici upozorňovali, že navzdory snaze ředitelky změnit HP se firma moc nezměnila a 80 procent zisku jí nadále plynulo z prodeje tiskáren. Ačkoliv se zvýšily výnosy, cash flow i počet přihlášených patentů, čistý příjem zůstal stejný, dluh vzrostl o 2,5 miliardy dolarů a cena akcií spadla na polovinu. Fiorinaová byla zkraje roku 2005 nucena rezignovat. Na cestu dostala 21miliónový zlatý padák a další kompenzace.

V CIA i v boji s rakovinou

Po odchodu od HP zasedla Fiorinaová v dozorčích radách několika firem včetně známých Kollogg a Merck, založila nadační společnosti a politický akční výbor. Působila rovněž jako poradkyně šéfa CIA Michaela Haydena a stala se komentátorkou televize Fox News.

Z rakoviny se vyléčila.

Z rakoviny se vyléčila.

FOTO: Profimedia.cz

V roce 2009 jí lékaři diagnostikovali rakovinu, kvůli níž si nechala odstranit prsa. Následně se plně zotavila. V témže roce ale zemřela její nevlastní dcera. Fiorinaovi děti nemají, Frank Fiorina však měl dvě děti z prvního manželství. Mladší Lori Ann v roce 2009 zemřela na následky bulimie, alkoholismu a závislosti na drogách.

V úvodu prezidentské kampaně valné preference nesbírala, ale to se zlepšilo na podzim 2015 po první televizní debatě republikánů.

Fiorinaová během kampaně ve státě Iowa

Fiorinaová během kampaně ve státě Iowa

FOTO: Jeff Storjohann/Carroll Daily Times Herald, ČTK/AP

Fiorinaová v kampani zastávala konzervativní postoje, i když uznávala právo na potrat do 20 týdne těhotenství a připustila, že se otepluje zemské klima. Na poli zahraniční politiky kritizovala jadernou dohodu s Íránem a volala po dodávkách amerických zbraní Ukrajině. K ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi poznamenala, že kdyby ona seděla v Bílém domě, tak by s ním „vůbec nemluvila“.

Po neúspěšných primárkách v New Hampshire v úterý 9. února 2016 však boj o Bílý dům vzdala. Podle průzkumů neměla velké šance ohrozit viditelnější konkurenty, což povrdily výsledky - získala přibližně čtyři procenta hlasů a skončila na předposledním sedmém místě. Rozhodnutí o ukončení kandidatury oznámila i na svém facebookovém účtu.

O Carly Fiorinaové
Oficiální stránky
https://carlyforpresident.com/
Facebookhttps://www.facebook.com/CarlyFiorina/?fref=nf
Twitter
https://twitter.com/CarlyFiorina