Jádrem firmy je akciová společnost ČEZ, která byla v roce 1992 založena Fondem národního majetku. Vznikla přeměnou státního podniku České energetické závody. Majoritním vlastníkem je stát, který na konci roku 2009 držel 69procentní podíl.

Kromě Česka působí ČEZ i v Polsku, Rumunsku, Bulharsku, v roce 2007 vstoupil do aliance v maďarskou společností MOL. Společně budou budovat plynové elektrárny. V Turecku pak společnost koupila s tamní skupinou Akkök distribuční společnost Sedas.

Energetický gigant má také rozplánované obří projekty, mezi které patří například dostavba jaderné elektrárny Temelín. Největší elektrárna v ČR má čtyři bloky, za patnáct let by se do provozu měly dostat další dva. Mezi nejrozsáhlejší projekty v zahraničí patří výstavba největšího evropského větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku o výkonu 600 MW.

Co se týče výdělku, tak v roce 2011 měla společnost čistý zisk ve velikosti 40,7 miliardy korun. Celkový obrat činil v tomto roce 209,7 miliardy korun. Na konci roku 2008 pracovalo pro společnost 27 110 zaměstnanců, což je meziročně zhruba o tři tisíce lidí méně. ČEZ vyrobil 67,6 TWh elektřiny z vlastních zdrojů, ve srovnání s předešlým rokem jde o pokles o 6,8 procenta. V ČR má firma zhruba 3,5 miliónu zákazníků, po celé Evropě pak přibližně sedm miliónů.

Budova pražského ústředí společnosti ČEZ

Budova pražského ústředí společnosti ČEZ

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle žebříčku časopisu Forbes z roku 2009 je ČEZ 336. největší firmou světa. Generálním ředitelem byl od roku 2004 do září 2011 Martin Roman. Ve funkci jej vystřídal Daniel Beneš.

WEB: www.cez.cz

Další informace o společnosti ČEZ najdete na firmy.cz.