Hlavní obsah

Christian Wulff

Foto: Petr Hloušek, Právo
Článek

Sedm let předsedal vystudovaný právník Christian Wulff spolkové vládě Dolního Saska, než v létě roku 2010 přesídlil do Berlína a usednul do čela státu jako nejmladší poválečný prezident Německa. Rok a půl na to rezignoval, když propukla aféra kolem podezřelé půjčky na dům.

Christian Wulff se narodil 19. června 1959 v dolnosaském Osnabrücku. Politickou kariéru odstartoval už ve svých 16 letech, kdy se stal členem Křesťanskodemokratické unie (CDU). Na přelomu 70. a 80. let zastával předsednické funkce v Unii studentů a Mladém svazu Německa.

V 80. a 90. letech sílila jeho stranická pozice. Stal se členem zemského předsednictva CDU v Dolním Sasku, kde také od roku 1994 až do svého zvolení prezidentem zasedal jako poslanec v zemském sněmu. V letech 1994 - 2008 tamním křesťanským demokratům předsedal.

Nejmladší prezident od konce války

V březnu roku 2003 byl Wulff jmenován předsedou dolnosaské spolkové vlády a předsednickou funkci obhájil i v roce 2008. Pětileté funkční období ale přerušil už po dvou letech. V červenci 2010 byl zvolen spolkovým prezidentem, a ve svých 51 letech se tak stal vůbec nejmladší hlavou státu od konce druhé světové války.

Foto: ČTK/AP

Už ve své nástupnické řeči vytyčil svůj požadavek na zmírnění národnostního pnutí uvnitř Německa, když zdůraznil, že chce stavět mosty mezi všemi skupinami zastoupenými v německé multikulturní společnosti. Opakovaně pak vyzýval k překonávání rozdílů ve společnosti a integraci přistěhovalců.

Ne všichni Němci ale přivítali jeho sjednocovací politiku s nadšením. Vlnu nevole rozpoutal například poté, co se nechal slyšet, že islám je stejnou součástí Německa jako křesťanství nebo židovství. Proti tomuto výroku protestovala i jeho domovská strana. Později na adresu Turků prohlásil, že jsou sice součástí Německa, pokud v něm ale chtějí žít, musí umět německy.

Naopak Wulffův vztah k České republice je poměrně vřelý. Během návštěvy Prahy v listopadu 2010 promluvil o válečných zločinech nacistů. "My Němci jsme Čechům v době okupace způsobili nevýslovné utrpení. Když myslím na vyhlazení Lidic a Ležáků a zločiny Terezína, tak jsou to nepochopitelné, hrůzné činy," prohlásil.

Po roce a půl čelil skandálu s půjčkou

Wulff částečně "zviditelnil" ceremoniální funkci německého prezidenta, který tradičně stojí ve stínu spolkového kancléře. Zejména na sebe upozornil na přelomu let 2011 a 2012. Tehdy vyšlo najevo, že si ještě coby ministerský předseda Dolního Saska vypůjčil půl miliónu eur od manželky podnikatele Egona Geerkense. Dokonce měl osobně tlačit na šéfredaktora deníku Bild, aby chystaný materiál o půjčce nezveřejňoval.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Christian Wulff s prezidentem ČR Václavem Klausem v Praze

Poté, co se v souvislosti se skandálem začala jeho popularita hroutit, rozhodl se v polovině února roku 2012 na post prezidenta rezignovat. Demisi zdůvodnil ztrátou důvěry občanů a nemožností naplno vykonávat svou funkci. Popřel ale, že by se dopustil nezákonného jednání.

Články k tématu