Narodil se 21. června 1957. Původně se vyučil elektrikářem, po složení maturity v Jičíne odešel studovat na pražské ČVUT. Po promoci na fakultě elektrotechnické se stal se vývojářem v jabloneckém podniku LIAZ.

Krátce po listopadu 1989 se vrhl na podnikání. Se třemi kolegy založil v Jablonci nad Nisou firmu JABLOTRON a postupně vybudoval z malé společnosti mezinárodně uznávanou firmu. Základem úspěchu se stal vývoj vlastních produktů a výzkum nových technologií.

Dědek společnost přeměnil na holding Jablotron Group a řízení společnosti předal manažerům. Stále se však podílí na inovačních projektech a jejím dalším rozvoji.

Současně s převedením firmy na holding vytvořil i vlastní nadaci, která spolufinancuje nákupy přístrojů do nemocnic nebo opravy památek (například opravu Prezidentské chaty v Jizerských horách). Také přispívá do fondu Neuron pro podporu vědy a Nadačního fondu boje proti korupci.

Po rozpadu koalice KDU-ČSL a hnutí STAN navázal Dědek užší spolupráci se starosty. V srpnu 2017 se na krátko stal jejich tváří a lídrem kandidátky pro parlamentní volby v Ústeckém kraji.

Svými názory se ale vymykal většinovému proudu v hnutí. Chtěl například, aby Starostové přehodnotili svůj negativní postoj vůči Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.

Nakonec ale svoji kandidaturu koncem srpna vzdal a zůstal jen podporovatelem hnutí STAN.

Podnikatel Dalibor Dědek (vlevo) a šéf STAN Petr Gazdík

Podnikatel Dalibor Dědek (vlevo) při oznamování kandidatury pro hnutí STAN

FOTO: Milan Malíček, Právo

Dědek je nositelem medaile Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, kterou mu v roce 2015 udělil prezident Miloš Zeman. Získal také ocenění Osobnost roku 2013 Libereckého kraje.