Hlavní obsah

Den dětí

Foto: Profimedia.cz
Článek

První červnový den roku 1925 se poprvé začal slavit Mezinárodní den dětí. Při té příležitosti se připomíná, že děti znamenají budoucnost, a je tedy důležité pečovat o jejich blaho. Datum zůstal a i dnes se většině zemí Den dětí slaví vždy 1. června.

Jaká je historie Dne dětí

Impuls pro svátek, který by oslavoval děti, poprvé přišel během Turecké války za nezávislost (1919-1923), když první prezident Turecka Mustafa Kemal označil dítě jako nezbytnou součást k budování nového státu a následně stanovil 23. duben coby Den dětí.

Dalším podnětem byla ženevská Světová konference o blahu dětí 1. června 1925. Ve stejný den také čínský konzul v USA, aby upozornil na nezájem o blaho dětí, shromáždil na festivalu dračích lodí v San Francisku mnoho čínských sirotků. O zavedení svátku se tehdy mluvilo, nijak oficiálně ale ustanoven nebyl.

Místo toho vznikl v roce 1949 Den na ochranu dětí, který byl reakcí na zabíjení žen a dětí ve vypálených obcích v českých zemích a ve Francii během druhé světové války. Oslava byla stanovena na první červen jako připomínka shromáždění sirotků v roce 1925. V roce 1952 pak svátek oficiálně vyhlášen a později potvrzen i OSN. V Československu byl Mezinárodní den dětí uznán v roce 1950.

Aktivity aneb co se dělá

V současnosti se Den dětí obvykle nese v duchu sladkostí a drobných dárečků, které dětem darují rodiče či prarodiče. Prvního června se konají různé sportovní a společenské akce, mnohdy s dětskou tematikou. Výjimkou nejsou ani aktivity mající charitativní charakter.

Články k tématu