První provozovaná jaderná elektrárna v Čechách leží 30 kilometrů jihovýchodně od Třebíče, poblíž stejnojmenné obce. Od jejího spuštění v roce 1985 až do jara 2009 bylo na všech čtyřech blocích vyrobeno téměř 300 miliard kWh elektrické energie, což je nejvíce ze všech elektráren v zemi. S roční výrobou přes 14 miliard kWh se jí za tuto dobu podařilo více než dvakrát zaplatit náklady na výstavbu. Výkonnostně ovšem zatím pokulhává za mladším Temelínem.

Její životnost byla původně plánována na třicet let, avšak za pomoci různých modernizací by se mělo dosáhnout až dvojnásobné délky provozu. Zvýšit by se měl také výkon. Do roku 2012 se počítá s hodnotou 2000 megawattů, čímž se vyrovná Temelínu. Šušká se také o dostavbě pátého bloku elektrárny. V roce 2010 údajně obce Dukovany a Rouchovany prodaly ČEZu několikahektarové pozemky.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

Stavba elektrárny započala v roce 1978 poté, co se tehdejší Československo a Sovětský svaz dohodly na výstavbě dvou jaderných elektráren (také v Jaslovských Bohunicích na Slovensku) s výkony 1760 MW. První reaktorový blok byl uveden do zkušebního provozu 3. května 1985, trvalý provoz započal v listopadu. Poslední čtvrtý blok se spustil v červenci 1987, kdy také elektrárna dosáhla plánovaného výkonu.

Jako zdroj chladící vody používají Dukovany vodní nádrže Dalešice a Mohelno na řece Jihlavě. Na prvně jmenovaném díle vznikla také přečerpávací vodní elektrárna, která svým výkonem 450 megawattů posiluje energickou síť při ranní a dopravní špičce.

Jaderná elektrárna je vybavena reaktory VVER 440, tři z nich dosahují výkonu 460 megawattů, jeden 500 megawattů. V areálu se navíc nachází také sklad použitého jaderného paliva a úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů.