Hlavní obsah

Dusty Springfield

Foto: Profimedia.cz
Článek

Režisér Quentin Tarantino dostal v devadesátých letech osvícený nápad zařadit nahrávku Son of a Preacherman do svého kultovního filmu Pulp Fiction a netušil, co tím způsobí. Mladí lidé po celém světě sháněli soundtrack a začali se ptát, co je to za fantastickou zpěvačku. Jmenovala se Dusty Springfield a jen pár let po uvedení slavného filmu zemřela.

Dusty Springfield se narodila v roce 1939 v Londýně jako Mary O'Brienová. Už jako dítě obdivovala zpěvačku Peggy Lee a snažila se jí napodobovat. První amatérskou coververzi prý natočila už v jedenácti letech.

V padesátých letech chvíli zpívala se skupinou Lana Sisters a pak se svými bratry založila folkové trio The Sprigfields. V Anglii získali určitou popularitu, ale to vše byla pouze předehra k tomu, co přišlo v polovině šedesátých let.

V roce 1962 odjeli za inspirací do amerického Nashvillu, jenže Dusty v New Yorku uslyšela černošské rhytm and blues a s country byl konec. V roce 1963 se skupina rozpadla a Dusty Springfield rozjela jednu z nejúspěšnějších sólových kariér v historii.

První singl se jmenoval I Only Want to Be with You a zaznamenal úspěch v Anglii i v Americe. Pak následovala řada dalších - Wishin' and Hopin, I Just Don't Know What to Do with Myself, The Look of Love, In the Middle of Nowhere, You Don't Have to Say You Love Me.

Foto: Profimedia.cz

Dusty Springfield v roce 1988

Dusty Springfield přispěla zásadním způsobem k rozšíření soulu v Evropě. V roce 1965 např. moderovala televizní pořad The Sound Of Motown, kde vystoupily nejslavnější americké soulové skupiny a zpěváci a nakonec logicky z Británie odešla, aby nahrávala s těmi nejlepšími v oboru.

V roce 1968 přešla pod Atlantic Records, kde nahrávala mimo jiné nejproslulejší soulová zpěvačka historie Aretha Franklin, a pustila se do práce s producenty Jerry Wexlerem a Arifem Mardinem. Ve studiích, kde zpívali její největší vzory, prý měla hroznou trému. Přesto vznikla skvělá deska, kterou většina hudebních novinářů dodnes považuje za jeden z absolutních vrcholů populární hudby: Dusty in Memphis. Figuruje ve většině seriózních žebříčků "nejlepších alb historie" a právě z ní pochází nejslavnější hit Son of a Preacherman.

O Dusty Springfield bylo slyšet ještě v sedmdesátých a osmdesátých letech, ale na vrchol už se nevrátila. Poslední desku natočila v roce 1995 (A Very Fine Love) a v roce 1999 zemřela na rakovinu.

Články k tématu