Elektronická evidence tržeb (EET) je systém komunikace mezi Finanční správou České republiky na jedné straně a podnikateli a živnostníky na straně druhé. Každá platba bude evidována v centrálním úložišti a zákazník dostane od prodejce účtenku s unikátním kódem.

Systém funguje tak, že nejdéle při uskutečnění tržby odešle obchodník datovou zprávu na server Finanční správy, kde se informace uloží. Následně se vygeneruje kód. Ten bude okamžitě odeslán zpět prodejci, který jej vytiskne na účtenku. Tu předá zákazníkovi. Celý proces by neměl trvat déle než dvě vteřiny.

Výpadek internetu nevadí

Obchodník bude potřebovat připojení k internetu, tiskárnu, pokladní software a elektronické zařízení (pokladna, počítač, notebook, tablet či chytrý telefon). Pokud se stane, že internet vypadne, účtenka bude vydána bez kódu. Hned po obnovení spojení však bude nutné, aby obchodík odeslal údaje o proběhlé transakci na Finanční správu.

Na koho se EET má vztahovat?

Povinnost evidovat elektronicky své tržby mají mít poplatníci daně z příjmů fyzických a právnických osob. Jde především o obchodníky, kteří přijímají platby v hotovosti, kartou, ale i prostřednictvím stravenek, šeků nebo směnek. Patří sem i živnostníci, kteří nemají kamennou prodejnu nebo podnikají jen určitou část roku.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si na jednání o EET přinesl dětskou registrační pokladničku.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si na jenání o EET přinesl dětskou registrační pokladničku. „Děti přejte si tuhle pokladničku pod stromeček. Pokud by rodiče nechtěli nebo neměli penize napište, koupím vám ji,” napsal na Twitter.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Evidenci nebudou podléhat ti, kteří přijímají platby skrz inkaso nebo převodem na účet. Zákon pamatuje i na výjimky jako nahodilé příjmy nebo příjmy z drobné vedlejší podnikatelské činnosti.

Návrh Ministerstva financí plánuje zavedení online evidence ve čtyřech etapách. Nejprve přijdou na řadu provozovatelé stravovacích a ubytovacích zařízení, poté podnikatelé v maloobchodě a velkoobchodě, dále ostatní podnikatelé a řada přijde i na řemeslníky. Po vyhodnocení analýz Finanční správy prvních skupin by mělo dojít i na další obory.

Výtky opozice

Zákon čelí odporu jak ze strany opozice, tak samotných živnostníků. ODS sepsala proti EET desatero.

Ohrazuje se v něm proti tomu, že návrh považuje každého podnikatele za nepoctivého. Ministerstvo financí (MF) argumentuje, že poctivých podnikatelů se toto nedotkne, protože účtenky vydávají a alespoň budou moci bojovat s „nekalou konkurencí nepoctivých”. Současná podoba živnostenského zákona však dává povinnost vydat doklad na žádost zákazníka, nikoliv automaticky.

Dále argumentují tím, že dodatečné náklady pro podnikatele a živnostníky mohou ohrozit jejich činnost nebo být přímo likvidační. Podle průzkumu AMSP ČR vyšlo najevo, že pokladnu schopnou online propojení vlastní pouze 19% provozoven. Zbytek by musel zainvestovat do nového zařízení a internetového připojení. Mezi výčtem výdajů je dále pronájem software, papír do tiskárny, odpisy zařízení a další.

ODS se nelíbí ani to, že zákon vzniká chaoticky, je nepropracovaný, neexistuje analýza dopadů na drobné podnikatele a živnostníky ani reálný odhad dodatečných daňových výnosů a systém za stovky miliónů vzniká v utajení.

V Chorvatsku elektronická evidence tržeb již funguje. Šedá ekonomika se tam pohybovala na úrovni 28% a ODS uvádí, že dle informací chorvatského ministra financí k žádným podstatným nárůstům daňových příjmů po zavedení EET nedošlo.

I další pravicové straně TOP 09 je elektronická evidence trnem v oku a rozhodla se vyrazit do boje proti „biči na živnostníky” humorem zacíleným přímo na ministra Babiše. Strana nabízí například pivní tácky, na kterých je Babiš zobrazen jako semetrika s válečkem v ruce.

Kampaň TOP 09 proti zavedení elektronické evidence tržeb.

Kampaň TOP 09 proti zavedení elektronické evidence tržeb.

FOTO: TOP 09

TOP 09 také sepsala své Desatero proč nezavádět elektronickou evidenci tržeb a na svých webových stránkách vyzývá podporovatele, aby Desatero podepsali a dali tak najevo, že ani oni o „plýtvání penězi a šikanování podnikatelů” nestojí.

Sami živnostníci mají strach z možného zneužití  shromažďovaných dat a také toho, že se prodlouží čekací doba u pokladen, což by mohlo některé zákazníky odradit.

Několikrát odloženo

Ministr Andrej Babiš chtěl EET spustit už několikrát, vždy neúspěšně. Pravicová opozice se snažila přijetí zákona brzdit všemi možnými způsoby včetně obstrukcí. Ve středu 10. února 2016 byl však návrh schválen.

Pro zákon hlasovala vládní koalice, podpořili ji někteří poslanci z klubu Úsvitu - Národní koalice a tři nezařazení poslanci. Poslanci ODS a TOP 09 a Starostů na protest opustili jednací sál.

Návrh zákona musí schválit Senát a podepsat perizdent Miloš Zeman. Ten se už dříve za evidenci postavil.