Hlavní obsah

François Fillon

Foto: Profimedia.cz
Článek

Byl pravým opakem svého šéfa, rtuťovitého prezidenta Nicolase Sarkozyho: francouzský premiér Francois Fillon se vyznačoval zdrženlivostí, byl vždy připravený ke kompromisu - a pro někoho snad i poněkud bezbarvý.

Zřejmě ale právě proto si jej energický a výbušný Sarkozy vybral za předsedu vlády. Značná část Sarkozyho programu totiž nesla Fillonův rukopis.

„Bude jakýmsi spojujícím elementem, pokud by Sarkozy za sebou zanechal spálenou zemi,“ charakterizoval chladného pragmatika Fillona jeden z jeho spolupracovníků.

V Sarkozyho Svazu pro lidové hnutí (UMP), které se v roce 2015 přejmenovalo na Republikány, je Fillon představitelem levého křídla. Proto se mu někdy přezdívá „sociální gaullista“ a je také přijatelným partnerem pro vyjednávání s mocnými francouzskými odbory.

Svého času měl blízko k bývalému prezidentovi Jacquesu Chirakovi. V roce 2005, kdy se uvnitř UMP rozhořel boj o prezidentskou kandidaturu mezi Sarkozym a Chirakovým favoritem, tehdejším premiérem Dominiquem de Villepinem, se však Fillon přidal k Sarkozymu. To byl zřejmě další důvod, proč si jej bývalý šéf Elysejského paláce po svém vítězství v roce 2007 vybral za premiéra.

Uspěl s reformou penzijního systému

Do vlády však Fillon, právník z depertamentu Sarthe na severozápadě Francie, nenastupoval jako žádný nováček. V minulosti zastával hned čtyři ministerské funkce, přičemž největší úspěchy slavil jako ministr práce a sociálních věcí. V roce 2003 uplatnil své krédo „smířit ekonomickou výkonnost se sociální spravedlností“ a prosadil důležitou reformu penzijního systému, která zahrnovala prodloužení doby přispívání do důchodového fondu a srovnání příspěvků zaměstnanců veřejného a soukromého sektoru.

„Až se bude bilancovat Chirakova éra, nevzpomenou si lidé na nic jiného než mou důchodovou reformu,“ prohlásil poněkud neskromně Fillon.

Naopak později jako ministr školství si řádně spálil prsty. Také v tomto resortu se pokusil o zásadní reformu, když se rozpomněl na „starou školu“ a například ochabující znalosti žáků z mateřského jazyka chtěl léčit mj. psaním diktátů, učením básniček nazpaměť.

Tento projekt, jenž zahrnoval také reformu maturitních zkoušek a omezování výdajů na školství,  však udusily mohutné studentské protesty, které vyústily v roce 2005 v jeho odchod z vlády. Tady nastal i moment jeho spojení se Sarkozym, který už tehdy hýřil ambicemi na prezidentský úřad.

V premiérské funkci vydržel až do května 2012, kdy Sarkozyho v prezidentské volbě porazil Francois Hollande. Fillonova vláda krátce na to rezignovala.

Do popředí se Fillon znovu na krátko dostal v roce 2016, kdy vyhrál stranické primárky a stal se prezidentským kandidátem francouzských republikánů (dřívější UMP). V prezidentské volbě v dubnu 2017 pak získal 20 procent hlasů, na postup do druhého kola to nestačilo. Hlavou státu se stal Emmanuel Macron.

Učarovaly mu Ferrari a okruh v Le Mans

Se Sarkozym pojí Fillona i právnické vzdělání. Narodil se 4. března 1954 v Le Mans. V roce 1972 se stal bakalářem filozofie, o čtyři roky později vystudoval veřejné právo na univerzitě v Le Mans a ve studiu pokračoval i na Pařížské univerzitě Reného Descarta. Má diplom z práva a politických věd.

Politickou kariéru začínal Fillon v polovině 70. let. V roce 1981 poprvé získal parlamentní mandát a v roce 1983 se stal starostou města Sablé-sur-Sarthe na západě země, kde působil až do roku 2001. V 90. letech úřadoval jako ministr pro vysoké školství a výzkum a poté i jako ministr informací a pošt.

Od roku 1980 je Fillon, muž s hustým obočím a nesmělým úsměvem, ženatý s Welšankou Penelope Clarkeovou, s níž má pět dětí. Ve volném čase se věnuje alpinismu, fotbalu a kondičnímu běhu, je ale také náruživým řidičem. Už řadu let se každoročně v polovině června účastní závodu 24 hodin Le Mans za volantem Ferrari v soutěži starších vozidel.

Články k tématu

Fillon se omluvil, že zaměstnával příbuzné

Prezidentský kandidát francouzské umírněné pravice François Fillon, který čelí výzvám, aby z prezidentského klání odstoupil, se v pondělí omluvil Francouzům za...

Francouzská pravice se rozštěpila

Francouzská pravicová strana UMP (Unie pro lidové hnutí) spojená se jménem bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, se rozštěpila. Expremiér Francois Fillon...

Ruský plyn proudí do Evropy i po dně Baltu

Německá kancléřka Angela Merkelová spolu s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem a dalšími státníky v úterý slavnostně otočila obřím kohoutem údajně...

Francie zavede novou daň pro nejbohatší

Francie zavede novou daň pro svoje nejbohatší občany, jejichž roční příjem překročí 250 000 eur (6,2 miliónu Kč). Jak v úterý oznámil francouzský premiér...

Nečas začal jednání v Paříži jaderně

ČR a Francie vidí v jaderné energetice velmi důležitý zdroj energetické bezpečnosti a soběstačnosti nejen vlastní ale i celé EU. Premiér Petr Nečas se na tom...

Francouzská vláda padla

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přijal v sobotu demisi premiéra Françoise Fillona a jeho vlády. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na prezidentskou...

Sarkozy nařídil vládě šetřit

Přísná úsporná opatření naordinoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy ministerstvům a dalším institucím při zacházení s penězi daňových poplatníků. Státní...

Spojené státy chtějí Ukrajinu v NATO

Americký prezident George Bush v úterý na Ukrajině podpořil přičlenění země k Severoatlantické alianci. Naopak francouzský premiér Francois Fillon členství...