Rozhodnutí zapojit se do klání o čelo státu se ukázalo pro dlouholetého politika jako poměrně šťastné. Francouzi, kteří pětileté období vlády Nicolase Sarkozyho zrekapitulovali jako spíše neúspěšné, to potvrdili v předvolebních anketách, v nichž Hollande svého soka předstihl.

Hollande byl poněkud překvapivým kandidátem, po celé roky se předpokládalo, že Sarkozyho za socialisty vyzve velmi populární Dominique Strauss-Kahn. Ten se ale po sexuální aféře s pokojskou a zatčení v USA kandidatury vzdal.

Kritici v případě Hollanda zdůrazňovali zejména fakt, že mu na rozdíl od předchozích francouzských vůdců "chybí tvář", je příliš "normální" a postrádá šmrnc svých předchůdců. Argumentovali také tím, že zatímco je Hollande poměrně zkušeným a protřelým politikem, dosud nezastával žádnou vládní funkci.

V politice od studentských let

Hollande se narodil 12. srpna 1954 v severozápadním městě Rouen. Politicky se začal angažovat v mladém věku. K francouzské Socialistické straně se připojil v 25 letech a jako student se účastnil prezidentské kampaně Françoise Mitteranda.

V poslanecké sněmovně poprvé zasedal Hollande v roce 1988. V roce 1997 byl zvolen předsedou socialistů a v čele strany figuroval nepřetržitě do roku 2008. Mezitím ještě působil jako starosta ve městě Tulle.

K prezidentské kandidatuře se rozhodl v říjnu roku 2011. Před volbami prohlašoval nutnost revize francouzsko-německých vztahů, také slíbil stažení francouzských vojáků z Afghánistánu ještě do konce roku 2012. Téhož roku skutečně porazil Nicolase Sarkozyho a stal se francouzským prezidentem.

1. prosince 2016 oznámil, že se ve volbách v roce 2017 nebude ucházet o znovuzvolení prezidentem a jeho mandát tak skončí 14. května 2017. Na prezidentské křeslo místo něj zasedne Emmanuel Macron.