Bublan se narodil 13. ledna 1951 v Třebíči. Po odmaturování na místním gymnáziu nastoupil na Vysokou školu zemědělskou v Brně. Po dvou letech ovšem odešel studovat Teologickou fakultu Univerzity Karlovy.

Po absolvování vysoké školy pracoval krátce jako duchovní. Když však v roce 1977 podepsal Chartu 77, byl mu odebrán státní souhlas pro výkon duchovní činnosti a byl označen za nepřítele státu. Od té doby se živil jako řidič.

Po převratu nastoupil do Bezpečnostní informační služby, kde setrval do roku 2000. Poté byl jmenován ředitelem civilní rozvědky. Mezi lety 2004 až 2006 působil ve funkci ministra vnitra, a to ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Na jeho ministrování vrhlo stín například násilné potlačení festivalu Czechtek 2005 nebo útěk Radovana Krejčíře.

V roce 2006 byl na Vysočině zvolen poslancem ČSSD. Mandát obhájil i o čtyři roky později za stejnou stranu. Ve Sněmovně zastával funkci předsedy výboru pro obranu a bezpečnost a působil ve stálé komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby.

V roce 2012 vyměnil sněmovní křeslo za senátorské, když byl jako nestraník zvolen za ČSSD v třebíčském obvodě. V Senátu je předsedou výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.