Autonomním ostrovním územím Spojených států se tropický Guam stal po 2. světové válce v roce 1950. Byla zde zavedena civilní vláda a všichni obyvatelé ostrova získali americké občanství. Místní obyvatelé se však nemohou účastnit voleb amerického prezidenta a guamský zástupce v Kongresu nemá hlasovací právo. Obyvatelé Guamu mohou volit jen zástupce politických stran v primárních prezidentských volbách.

Na jihu ostrova mají USA námořní základnu s pobřežní hlídkou a na severu potom leteckou základnu, kterou Amerika využila hlavně během války ve Vietnamu. Armáda zabírá přibližně třetinu ostrova, ale přesto je snaha její přítomnost zvyšovat a přemístit sem například námořníky z japonské Okinawy.

Guam

Guam

FOTO: Mapy.cz

V srpnu 2017 pohrozila KLDR raketovým útokem na Guam. Severokorejské prohlášení bylo vydáno krátce po vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by KLDR neměla Spojeným státům vyhrožovat, jinak narazí na „ohnivou zlobu, jakou svět neviděl“.

K ochraně ostrova slouží protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), používaný k sestřelování balistických raket. Ačkoli místní obyvatelé s přítomností armády nesouhlasí, je nejdůležitějším zdrojem pro tamní ekonomiku, druhým je pak hned za armádou cestovní ruch.

Celkem má ostrov asi 160 tisíc obyvatel, přibližně 40 procent z nich tvoří Čamorové, jejichž národ vznikl míšením původních austronéských obyvatel se Španěly a Filipínci. Na ostrově stále existují hnutí, které usiluje o větší autonomii, nebo dokonce nezávislost na USA. Tyto snahy byly znatelné především v 80. letech, kdy hnutí usilovala o připojení ostrova k Portoriku.