Hnutí vzniklo v roce 2004. Tehdy se však jmenovalo Nezávislí starostové pro kraj a věnovalo se především Zlínskému kraji. V roce 2009 se přejmenovalo na STAN a začalo působit celorepublikově.

„Spojili jsme naše síly, abychom mohli snadněji prosadit cíle k řešení otázek a témat, které se našich obcí a regionů dotýkají. Jsme přesvědčeni, že komunální politici, kteří se nehlásí k žádné ze stávajících parlamentních stran, jsou v současnosti znevýhodněni,“ uvádí hnutí na svých webových stránkách.

V roce 2009 kandidovali Starostové ve volbách v Evropském parlamentu. Nezískali však žádné křeslo.

Spolupráce s TOP 09

Ještě ve stejném roce uzavřeli smlouvu o strategické spolupráci s TOP 09, které tehdy předsedal Karel Schwarzenberg. Starostům po volbách v roce 2010 ve vládě Petra Nečase připadlo ministerstvo kultury.

Členové strany TOP09 při čekání na výsledky předčasných voleb do poslanecké sněmovny. Michnův palác. Na snímku Miroslav Kalousek, Karel Schwarzenberg, Petr Gazdík

Členové strany TOP09 Karel Schwarzenberg (vlevo), Miroslav Kalousek a předseda STAN Petr Gazdík

FOTO: Petr Horník, Právo

V roce 2013 STAN a TOP 09 uzavřely další smlouvu o společné kandidatuře do Sněmovny, Senátu a Evropského parlamentu. V předčasných volbách do dolní komory v říjnu 2013 usedli do sněmovních lavic v rámci poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové čtyři členové a příznivci STAN.

Předsedou Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) byl 16. dubna v Průhonicích u Prahy zvolen Petr Gazdík.

Předsedou Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) byl 16. dubna v Průhonicích u Prahy zvolen Petr Gazdík.

FOTO: Roman Vondrouš, ČTK

Mezi ně patří Petr Gazdík, Věra Kovářová, Jan Farský a František Vácha. Mandát ve volbách do evropského parlamentu získal Stanislav Polčák. V Senátu patří STAN šest křesel, v horní komoře jsou členy klubu Starostové a nezávislí.

TOP 09 a Starostové mají předvolební smlouvu o senátních a prezidentských volbách. Do krajských voleb, které se budou konat na podzim 2016, jdou ale ve většině krajů zvlášť.

V kuloárech se také už diskutuje o tom, že uskupení spolu nepůjdou ani do dalších sněmovních voleb.