Horst Seehofer se narodil se 4. července 1949 v bavorském Ingolstadtu do rodiny řidiče kamiónu, má ještě tři sourozence. Je dvakrát ženatý, s manželkou Karin je od roku 1985 a mají spolu tři dospělé děti (Ulrike, Andreas, Susanne). Z nemanželského vztahu má dcerku, která se narodila v roce 2007. 

Politickou kariéru odstartoval ve svých dvaceti letech, kdy vstoupil do mládežnické odnože Křesťanskosociální unie (CSU) a od roku 1971 rychle stoupal po příčkách CSU.  V roce 1980 se stal poslancem, později ministrem. V Kohlově kabinetu byl v letech 1992 až 1998 spolkovým ministrem zdravotnictví, ve vládě Angely Merkelové (2005 až 2008) vedl resort zemědělství.

Poté, co dlouholetý předseda CSU Edmund Stoiber ohlásil odchod z čela strany, Seehofer usiloval o funkci předsedy CSU. Byl favoritem do chvíle, než se provalilo, že „vzorný“ katolický otec tří dětí má v Berlíně milenku, se kterou bude mít další dítě. Skandál tehdy řešily nejvyšší stranické špičky včetně kancléřky Angely Merkelové. Seehofer přišel o předsednictví CSU a vrátil se k rodině.

Na další šanci ale nečekal tak dlouho. Pro CSU dopadly v roce 2008 volby katastrofálně a vedení strany kompletně rezignovalo. Seehofer se tak chopil příležitosti a dostal se do čela CSU. Od 27. října zastává také post bavorského premiéra.

Vyčítá se mu, že se příliš neorientuje v zahraničních otázkách. V tajných dokumentech ministerstva zahraničí USA, které publikoval server WikiLeaks, se o Seehoferovi píše jako o nevypočitatelném politikovi a populistovi, který má jen slabé znalosti o mezinárodní politice. Pikantní na tom je, že je to právě Seehofer, který po roce 1989 jako první bavorský premiér oficiálně navštívil Českou republiku. Jeho návštěva se uskutečnila v prosinci roku 2010 a od té doby byl v Česku ještě dvakrát, naposledy v červenci 2014.

Poté, co Evropu zasáhla migrační vlna a kancléřka Angela Merkelová otevřela brány Německa migrantům ze Sýrie, což vedlo k masové migraci do Spolkové republiky, se Seehofer začal proti Merkelové vymezovat, protože vlnou migrantů bylo nejvíce postiženo právě Bavorsko.

Seehofer se snažil opakovaně zavést strop na počet přijímaných migrantů. Po útocích migrantů v létě 2016 nechal vypracovat nový bezpečnostní koncept Bavorska. Před parlamentními volbami v roce 2017 vedla CSU kampaň samostatně, protože požadovala na rozdíl od CDU strop na počet přijímaných migrantů. Když CSU ztratila ve volbách deset procent, Seehofer odstoupil.

V roce 2018 přijal post ministra vnitra ve vládě velké koalice CDU/CSU a SPD.