Hlavní obsah

Indie

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Článek

Indie je symbolem přelidněnosti a v mnohých evokuje pohled na tamní obyvatele koupající se ve špinavých vodách posvátné Gangy. Nadále se země topí v sociálních a environmentálních problémech, třebaže v posledních letech nastoupila cestu revitalizace.

Indická republika pokrývá převážnou část indického subkontinentu v jižní Asii. Je sedmým největším státem a druhým nejlidnatějším. Na rozloze vyšší než tři a čtvrt milionu čtverečních kilometrů žije zhruba jedna miliarda a tři sta milionů lidí, za nejlidnatější Čínou tak zaostává "jen" o několik desítek milionů obyvatel. Je silně jazykově, kulturně a nábožensky rozmanitá, což se odráží také ve federativním státním uspořádání, díky kterému je moc rozdělena mezi centrální vládu a 28 států.

Každý ze států má poměrně silné pravomoci a volí si své Zákonodárné shromáždění, ministry a guvernéra. V čele sekulární federace je prezident volený na pět let oběma komorami parlamentu. Země je koncipovaná jako demokracie s pluralitním systémem politických stran a s nezávislou justicí, brzdí ji však klientelismus a úplatkářství.

Co zde najdete:

  • Jakými jazyky a nářečími se v Indii hovoří
  • Etnicita a náboženství, kastovní systém
  • Fenomén znečištěné řeky Gangy
  • Historie a ghándí
  • Ekonomika

Etnicita a náboženství

Druhá nejlidnatější země je etnicky velmi rozmanitá. Na jejím území existuje celkem 16 úředních jazyků a užívá se přes 1600 dalších řečí a dialektů, které se od sebe mnohdy výrazně liší. Proto je jednotným dorozumívacím jazykem angličtina. Z více než miliardy obyvatel tvoří přes tři čtvrtiny indoárijci, kam se řadí například Hindustánci, Bengálci nebo Gudžaráthové. Zbytek tvoří drávidská skupina, kam se řadí mimo jiné Tamilové nebo Telugové. V oblasti Himaláje žijí různé horské skupiny.

Foto: Profimedia.cz

Festival v městě Uttar Pradesh

Stejně jako je Indie bohatá na etnické skupiny, hostí na svém území také celou řadu náboženství, ačkoli dominantní složkou jsou hinduisté. Druhou nejpočetnější skupinou jsou muslimové, zbytek tvoří křesťané, sikhové, buddhisté a džinisté.

Životy obyvatel nadále zůstávají ovlivněny prastarým kastovním systémem, který každému z nich přiřazuje pozici ve společenské hierarchii. Diskriminace na základě rozdělení do kast je v současnosti považováno za ilegální a došlo v různé míře ke zplnomocňování znevýhodněných skupin, kterým tak byl dán snadnější přístup ke vzdělání a zaměstnání.

Trend modernizace a westernizace se dá najít i v dalších oblastech společenského života. Například se pomalu rozvolňuje tradiční postup, kdy rodiče dopředu vybírají svým potomkům jejich nastávající. Zároveň probíhají kampaně mající za cíl snižování chudoby a negramotnosti. Velké množství venkovského obyvatelstva se v současnosti stěhuje do měst, kde obvykle živoří v ghettech na předměstích.

Indové někdy mluví o své zemi jako o Hindustánu, což vyplývá z perského výrazu pro řeku Indus. Převážná část více než tři tisíce kilometrů dlouhého toku však po rozdělení země zůstal součástí sousedního Pákistánu. Nejdelší řekou v zemi je proto Ganga. Ta je sice pro Indii nezbytně důležitá (v jejím povodí leží mnoho významných měst), na druhou stranu se ale obecně považuje za nejznečištěnější řeku vůbec. Indové její vody používají pro zavlažování, jako zdroj pitné vody, ale zároveň i jako odpadní stoku průmyslových podniků i domácností. Symbolem znečištěné Indie se staly obrázky Gangy, kdy na jednom břehu lidé vodu pijí, na druhém se v ní mezi odpadky plaví mrtvá těla zvířat i lidí.

Foto: Profimedia.cz

Cesta přes řeku Brahmaputra

Historie

Obrovský a rozmanitý indický subkontinent, který sahá od hornatých afghánských hranic až po barmské džungle, byl pod cizí nadvládou od počátku 19. století až po demisi britského rádži v roce 1947. V minulosti čelil mnoha nájezdníkům včetně Alexandra Velikého a Peršanů. Evropané začali indický subkontinent objevovat až v 16. století a z nich se jako dominantní mocnost vyprofilovala Britská Východoindická společnost.

Poté, co královské zámořské teritorium Britská Indie získalo roku 1947 nezávislost, rozpadlo se na Indii a Pákistán. Od té doby trvají mezi oběma zeměmi spory o území Kašmíru. Kvůli této historické oblasti v Himalájích se také odehrály dvě ze tří válek, které mezi sebou Indie a Pákistán vedly. Poslední z nich vyústila v roce 1971 k odtržení Východního Pákistánu a vzniku státu Bangladéš.

Konfliktu přidával na vážnosti také fakt, že obě země vlastnily jaderné zbraně. Kvůli tomu také vzrostl mezinárodní zájem o region a USA uvalily na Indii sankce. Přes půl století trvající konflikt probudily teroristické útoky v Bombaji v roce 2008, z nichž byli obviněni pákistánští ozbrojenci a při nichž zemřelo 166 lidí.

Foto: Profimedia.cz

Tádž Mahal

Domovina mírotvůrce Gándhího

Na osamostatnění Indie od britské nadvlády má klíčový podíl zřejmě nejslavnější tamní osobnost. Mahátma Gándhí velkou část svého života zasvětil nenásilnému boji proti kolonialistům. Jeho způsob odporu, tzv. pasivní rezistence, spočíval zejména v nenásilných demonstracích, masových pochodech a bojkotech zahraničního zboží. Především iniciativou jeho a Džaváharlála Néhrúa si Indie v polovině století vymohla nezávislost.

Džaváharlál Néhrú se také stal prvním ministerským předsedou dnes největší světové demokracie. Snil o sociální společnosti a zasadil se o položení základů moderního státu a skokový rozvoj tamní infrastruktury. Takzvaná zelená revoluce vedla k přímému skoku v produkci potravin a odehnala hladovění.

Foto: Profimedia.cz

Festival v městě Uttar Pradesh

Po Nehrúově smrti převzala v roce 1966 úřad Indíra Gándhíová, která byla ministerskou předsedkyní jedenáct let a poté byla v roce 1980 opětovně zvolena. Její vládu ovšem ukončili sikhští separatisté, kteří ji o čtyři roky později zastřelili poté, co nařídila zlikvidovat sikhské ozbrojence ve Zlatém paláci v Amritsaru, hlavním městě státu Paňdžáb a nejsvatějším místem všech Sikhů.

Nástupem 90. let a přijetím hospodářských reforem se země vydala na cestu rozvoje. I tak stát trápí enormní sociální problémy, jako je přelidněnost, znečištěné životní prostředí, chudoba a korupce.

Foto: Profimedia.cz

Bombaj

Ekonomika

V obrovské chudobě žije velké množství Indů. Země je sice bohatá na přírodní zdroje a díky úrodné půdě a poměrně dobrým klimatickým podmínkám produkuje velké množství potravin, přesto však není možné uspokojit potřeby více než miliardy lidí. Zemi navíc nezřídka postihují sucha nebo naopak záplavy. Oboje mívá katastrofální dopady na tamní život. Zemědělství, v kterém pracuje více než polovina práceschopného obyvatelstva, stěžuje také nedostatek moderních technologií.

Podíl zemědělství na tvorbě HDP přitom klesá, zatímco roste podíl služeb. V průmyslu se zaměřuje zejména na výrobu automobilů, textilu, elektrotechniky, šperků, zpracování drahých kovů, ocelářství a chemii.

Indii se ale daří v oblasti informačních technologií a kosmického výzkumu. V roce 2008 vypustila svou vlastní vesmírnou družici na Měsíc. Mimo to se země honosí rozsáhlým kinematografickým průmyslem, který se ve světě proslavil pojmem Bollywood. Jde o neformální název jednoho z center tohoto odvětví v Bombaji.

Země začala stoupat na počátku 90. let, kdy proběhla liberalizace ekonomiky, která se více otevřela světu. Navíc byla přijata řada hospodářských reforem. Indická ekonomika těží z obrovské, levné a zručné pracovní síly, po níž často sahají zahraniční společnosti. Ve světě je proslulá svou kuchyní. Na druhou stranu ji sužuje inflace, nezaměstnanost a špatná infrastruktura.

Články k tématu

Miss World se stala Češka

Češka Krystyna Pyszková se stala 71. vítězkou mezinárodní soutěže krásy Miss World. Uspěla ve finále v indické Bombaji, oznámili pořadatelé.

Indie vyslala torpédoborce do Arabského moře

Indické námořnictvo oznámilo, že po sérii útoků na obchodní lodě nasadilo v Arabském moři tři torpédoborce, jedním z nich je INS Imphal, a průzkumné letadlo....

S dýkou do kabiny letadla? Jde to i legálně

Myslíte si, že ostrý nůž v letadle je scénářem tak leda v hororovém filmu? Pak jste na omylu, existují místa a situace, kdy si jej pasažér může vzít na palubu...

Indie zvažuje změnu názvu země

Již za čtrnáct dní mají indičtí poslanci hlasovat o rezoluci požadující používat jako oficiální název státu jméno Bharát. Někteří politologové vidí za...

Indie se chystá zakázat vývoz cukru

Indie se chystá zakázat vývoz cukru, protože nedostatek dešťů snížil výnosy u cukrové třtiny. Ve středu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na...