Za posledních 16 let prodělal Internet Explorer řadu změn. Aktuálně americký softwarový gigant nabízí zdarma ke stažení již devátou generaci prohlížeče.  Novinek je v ní celá řada. Jednou z nejpatrnějších je zvýšení výkonu prohlížeče, který je podle testů až o třetinu vyšší.

Internet Explorer 9

Minimalistický design Internet Exploreru 9

FOTO: mif, Novinky

Microsoft vybavil IE9 hardwarovou akcelerací grafiky. Díky tomu videa a animace na webových stránkách už nezatěžují zbytečně procesor počítače, ale grafickou kartu, která má zpravidla při prohlížení webových stránek dostatek volného výkonu

Kromě zvýšení výkonu stojí za vyzdvihnutí také nový bezpečnostní nástroj nazývaný Tracking Protection. Ten umožňuje vytvořit seznam webových adres, se kterými nechce uživatel sdílet žádné osobní informace ani data – díky tomu mohou mít lidé větší kontrolu nad tím, jaké informace o nich jednotlivé portály shromažďují.

Internet Explorer 9

Nabídka oblíbených položek

FOTO: mif, Novinky

Pro nový Explorer je charakteristický minimalistický design. Kromě panelu pro zadávání adresy a jednotlivých záložek s internetovými stránkami naleznete v horní liště jen šipky pro přechod mezi předešlými i následujícími weby a odkazy na nastavení, oblíbené položky i domovskou adresu.

Internet Explorer je dostupný pro operační systémy Windows Vista, Windows 7 a Windows Server 2008. A to v 32 i 64bitové verzi. Stahovat jej můžete zde.

Popularita Exploreru klesá

Internet Explorer (IE) je podle statistik analytické skupiny StatCounter nejrozšířenějším webovým prohlížečem na světě. K nelibosti amerického softwarového giganta Microsoftu jeho podíl ale neustále klesá. V meziročním srovnání dokonce téměř o deset procent.

V dubnu 2010 ovládal IE 53,26 procenta trhu. Druhá příčka tehdy patřila Firefoxu (31,74 %) a třetí Chromu (8,06 %). Podíl Safari byl 4,23 % a Opery 1,82 %. Na oblibě začal IE výrazně ztrácet už před koncem roku 2010, pod 50 procent mu popularita poprvé klesla  v září 2010.

I přesto je Explorer stále nejoblíbenějším prohlížečem. Dubnové statistiky z roku 2011 mu přisoudily podíl 44,52 %. Druhým nejrozšířenějším prohlížečem je aktuálně Firefox (29,67 %) a třetí Chrome (18,29 %). Safari patří stále čtvrté místo (5,04 %) a Opeře páté s podílem 1,91 procenta.

Rozdílná situace je podle statistik StatCounteru v České republice, kde už více než rok kraluje Firefox, který má aktuálně podíl 40,72 %. Druhé místo patří IE (27,81 %), třetí Chromu (20,15 %), čtvrtá Opeře (8,48 %) a pátá Safari (2,09 %).

Internet Explorer vs. Evropská unie

Nižší podíl Internet Exploreru mezi uživateli podle zahraničních analytiků přímo souvisí s uvedením takzvaného ballot screenu (hlasovací obrazovky). Tu Microsoft připravil v souvislosti s vyšetřováním Evropské komise, která měla loni rozhodnout, jestli softwarový gigant neporušuje již od roku 1996 pravidla hospodářské soutěže, když operační systémy Windows automaticky dodává s nainstalovaným internetovým prohlížečem Internet Explorer.  [celá zpráva]

Ballot screen je jednoduchá nabídka, která se uživatele zeptá, jaký internetový prohlížeč chce nainstalovat a používat. Do počítače se nainstaluje prostřednictvím aktualizačního nástroje Windows Update. Na začátku roku 2010 byl dostupný pro operační systémy Windows 7, Vista a XP.

Ballot screen

Ballot screen

FOTO: Novinky

Výběr internetového prohlížeče probíhá v prostředí jednoduchého okna, ve kterém bude umístěno celkem dvanáct internetových prohlížečů. U každého z nich je navíc uveden přesný popis jeho funkcí, což by mělo uživateli výběr usnadnit.

V nabídce jsou umístěny také méně známé prohlížeče, jako je FlashPeak SlimBrowser, Maxthon, Sleipnir, K-Meleon, Flock, Avant Browser nebo GreenBrowser. Jak funguje ballot screen pro výběr internetového prohlížeče, si můžete vyzkoušet ZDE.

Kritika bezpečnosti

IE je mezi uživateli často kritizován kvůli své bezpečnosti. Především proto, že programátoři Microsoftu reagují na objevené nebezpečné trhliny s poměrně velkou prodlevou. Kvůli popularitě Exploreru se na něj navíc soustředí počítačoví piráti daleko více, než na konkurenční prohlížeče, protože se pochopitelně snaží napálit co největší část uživatelů.

Výsledky testů zabezpečení internetových prohlížečů se diametrálně liší, protože laboratoře se vždy soustředí pouze na konkrétní problematiku, jako je ochrana proti hackerům nebo odhalení stránek s počítačovým smetím. Prohlížeče proto nejsou vždy hodnoceny stejně.

Dobré je zapamatovat si, že žádný internetový prohlížeč nedokáže PC před škodlivými programy a hackery ochránit, pokud nepoužíváte pravidelně aktualizovaný antivirový software a bezpečnostní bránu (firewall).

  • Stahovat Internet Explorer 9 pro operační systémy Windows Vista, Windows 7 a Windows Server 2008 (v 32 i 64bitové verzi) můžete zde.