Hamáček se narodil 4. listopadu 1978 v Mladé Boleslavi a tam také absolvoval všeobecné gymnázium. Po maturitě nastoupil na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde se do roku 2001 zabýval oborem překladatelství - tlumočnictví. V této oblasti se také nějakou dobu živil. V roce 2005 začal studovat Vysokou školu mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Ani ne ve třiceti letech se již Hamáček mohl pochlubit dlouhým seznamem politických funkcí, kterými prošel. Byl předsedou Mladých sociálních demokratů, vedoucím zahraničního oddělení ČSSD, tajemníkem Klubu zastupitelů ČSSD, poradcem předsedy vlády v letech 2005 až 2006, viceprezidentem Světové organizace socialistické mládeže a další. V červnu 2010 nahradil Jaroslava Tvrdíka na postu manažera volební kampaně ČSSD.

Poprvé byl Hamáček do Sněmovny zvolen v roce 2006. Tehdy zastával mimo jiné funkci předsedy zahraničního výboru. Poslancem byl i v období 2010 - 2013, kdy byl místopředsedou Sněmovny. V roce 2013 mandát obhájil a byl zvolen předsedou Sněmovny. Funkci zastával až do konce volebního období. Po volbách v roce 2017 získal znovu křeslo poslance, avšak na pozici předsedy Sněmovny jej nahradil Radek Vondráček z hnutí ANO.

Mimořádný volební sjezd ČSSD jej v únoru 2018 zvolil předsedou strany. V čele nahradil Bohuslava Sobotku, který z politiky po bídném volebním výsledku strany ve volbách do Sněmovny v roce 2017 z čela strany a posléze i z vysoké politiky odešel.

V červnu 2018 vstoupila ČSSD po dlouhém vyjednávání do vládní koalice s hnutím ANO. Hamáček se stal ministrem vnitra a vicepremiérem.

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš

Jan Hamáček a Andrej Babiš

FOTO: Petr Horník, Právo

Hamáčka během kariéry nepronásledují žádné zásadnější kauzy. Pouze v roce 2015 kolovalo video, na němž řídí jednání Sněmovny zjevně indisponován. Hamáček přiznal, že vypil dva panáky slivovice, protože byl unavený a ve stresu.

Hamáček ovládá šest jazyků. Je ženatý, má dva syny.