Narodil se 7. srpna 1954 v Ježkovicích u Vyškova. Odmaturoval na gymnáziu ve Frýdku-Místku a následně vystudoval Lékařskou fakultu tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Má atestace z klinické onkologie a chirurgie, byl jmenován kandidátem věd, docentem a profesorem.

Ihned po promoci nastoupil jako sekundární lékař do Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde později pracoval jako docent, ředitel, náměstek ředitele a naposledy opět jako lékař. Vypovězen byl v roce 2010 pro údajnou nadbytečnost. Podle sociálních demokratů za to však mohly tlaky z ODS.

Během své kariéry pracoval také v onkologickém výzkumném ústavu v Manchesteru a na Pensylvánské univerzitě ve Filadelfii. Absolvoval řadu odborných stáží po celém světě.

Stínový ministr zdravotnictví

V roce 2000 se podílel na založení Univerzitního onkologického centra v Brně a v letech 2003-2010 působil jako děkan na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Aktivně rozvíjí publikační činnost.

V roce 2010 kandidoval za ČSSD do Senátu a v obvodě Brno-venkov se mu podařilo porazit silného soupeře, „reformního” ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Dokonce se stal kandidátem s absolutně nejvyšším získaným počtem hlasů (21 684). Ve volbách do Senátu 2016 obhájil svůj mandát.

V ČSSD působil jako stínový ministr zdravotnictví. Nyní působí jako místopředseda senátního výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.