Palas se narodil 2. října 1952 v Bruntále, kde vystudoval střední zemědělskou školu. V Bulharsku absolvoval inženýrský obor vinohradnictví na Vysoké škole zemědělské v Plovdivu.

V Česku se začal živit jako agronom ve Státních statcích Bruntál. Tam se posléze stal výrobním náměstkem a ředitelem odštěpného závodu.

V roce 1981 vstoupil do KSČ, odkud byl ale v devadesátých letech vyloučen za účast na přípravě vzniku politické strany Levý blok. V roce 1992 byl zvolen do České národní rady, která po půl roce zanikla a Palas se stal jedním z prvních členů nově vzniklé Poslanecké sněmovny.

V té setrval až do roku 2006. Nejprve za Levý blok a od roku 1995 za ČSSD. Zastával například funkci předsedy zemědělského výboru.

Setuza

Mezi lety 2002 a 2005 působil Palas ve funkci ministra zemědělství. Zpočátku ve vládě Vladimíra Špidly, později v kabinetu Stanislava Grosse.

Jako ministr se namočil do nechvalně známé kauzy Setuza. Tehdy podepsal smlouvu se společností Český olej, která zavazovala stát k přenechání jí svých 38,3 procenta akcií potravinářského podniku Setuza, pokud do roku a půl nepřevede svou pohledávku u ní na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF).

K tomu nedošlo, a tak se z Českého oleje stal většinový vlastník podniku. Vedení ČSSD následně Palase vyškrtlo z kandidátky pro parlamentní volby.

Hejtmanem a myslivcem

Palas je mimo jiné také předsedou Českomoravské myslivecké jednoty. Do jejího čela byl zvolen v roce 2005, kdy na jejím III. sjezdu vystřídal profesora Jiřího Hromase.

Ačkoli byl v roce 2006 Palas vedením ČSSD vyřazen z voleb, dva roky nato stanul v čele moravskoslezské kandidátky. V krajských volbách uspěl a stal se zastupitelem, radním a především hejtmanem Moravskoslezského kraje.

Následně jej strana nasadila do senátních voleb roku 2010, které navzdory skandálu spojeným s nejasným původem majetku vyhrál. V roce 2012 již hejtmanské křeslo neobhajoval.

Téhož roku také vyvrcholily jeho vleklé spory s ČSSD. Palas se rozhodl opustit sociální demokracii a dal se na stranu zemanovců. S nimi pak založil v Senátu nový klub.

Funkci senátora vykonával do roku 2016. Poté se rozhodl už se do politiky neangažovat a užívat si důchod.

Nejasné milióny

Podle časopisu Týden financoval Palas stavbu luxusního hotelu v Jeseníkách, jen za pozemek o rozloze zhruba půl hektaru prý utratil 1,4 miliónu korun, odhadem však má celá stavba stát dalších 30 až 40 miliónů korun.

V majetkovém přiznání v roce 2002 přitom uvedl úspory kolem 200 tisíc korun. Podle Týdne mohl coby poslanec, ministr zemědělství a hejtman vydělat kolem sedmi miliónů korun a jeho manželka zhruba devět miliónů. Palas odmítl vysvětlit, jak se k prostředkům dostal.

Je ženatý a má syna.