Hlavní obsah

Jean Asselborn

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Foto: Milan Malíček, Právo
Článek

Jean Asselborn je politik a člen Lucemburské socialistické dělnické strany (LSAP). Od roku 2004 je již ve třetím funkčním období po sobě lucemburským ministrem zahraničních věcí.

Narodil se 27. dubna 1949 v Steinfortu. Roku 1976 odmaturoval na gymnáziu Athénée de Luxembourg a o pět let později získal titul z práv na francouzské univerzitě Nancy II.

V roce 1972 vstoupil do strany LSAP. V letech 1992 - 2004 působil na postu starosty svého rodného města Steinfort a v letech 1997 - 2004 byl předsedou LSAP.

Lucemburskou diplomacii řídí Asselborn už do roku 2004, což jej činí služebně nejstarším unijním ministrem zahraničí.

Od počátku své vládní kariéry až do roku 2013 byl náměstkem tehdejšího premiéra Jeana-Clauda Junckera, současného předsedy Evropské komise.

Mimo zahraniční politiku řídí Asselborn ve druhé nejmenší zemi Evropské unie i agendu související s migrací.

Kontroverzní výroky na účet V4

A právě v souvislosti s migrací se Asselborn nebojí ani ostře kritických výroků na účet zemí Visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska), které zastávají negativní postoj proti povinným kvótám na přerozdělování uprchlíků.

Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Běženci na slovinsko-rakouské hranici

V květnu roku 2016 se do zemí V4 obul výrokem: „Dostávám záchvaty, když slyším, jak nám země Visegrádu říkají, že nemají tradici přijímání běženců," řekl Asselborn. „Musí se jim říci: My jsme také neměli tradici, že bohatší členské státy pomáhají těm chudším.“

Narážel na to, že čtveřice středoevropských zemí je od svého vstupu do Evropské unie příjemcem miliardových dotací z evropských fondů. Do společného rozpočtu přitom odvádí výrazně méně peněz, než dostávají.

Podle Asselborna hrozí, že Evropa ztroskotá, pokud někteří v době krize odmítají solidaritu a jednoznačně se staví proti přijímání běženců.

„Vylučme Maďarsko z EU!”

V září 2016 pak vyzval Evropskou unii, aby ze svých řad vyloučila Maďarsko kvůli tomu, že Budapešť porušuje základní hodnoty Unie. „Jsou tu lidé, kteří prchají před válkou, ale zachází se s nimi skoro hůř než s divokými zvířaty,“ sdělil rozhořčeně ministr.

Kritizoval i plot na maďarských hranicích, který v roce 2016 Budapešť začala vylepšovat. „Plot, který Maďaři postavili, aby odradil uprchlíky, se stává delším, vyšším a nebezpečnějším. Maďarsko není daleko od toho, aby vydalo rozkaz zahájit palbu do uprchlíků,“ prohlásil a za svá slova sklidil z maďarské strany kritiku.

Foto: MTI

Bezpečnostní plot na srbsko-maďarské hranici

Články k tématu