Hlavní obsah

Jeb Bush

Foto: Chuck Burton, ČTK/AP
Článek

V roce 2016 se stal třetím Bushem, jenž usiloval o křeslo v Oválné pracovně, nicméně v úspěchu svého otce a bratra nepokračoval. Od svého bratra George se také politicky výrazně liší. Jeho vize třetí, levicovější cesty může konzervativní republikány odrazovat. Zejména pak postoje k imigraci a školství.

„Je požehnáním být součástí rodiny, která zasvětila svůj život službě veřejnosti,“ prohlásil Jeb na adresu svého otce a bratra i dalších příbuzných na jednom z předvolebních mítinků.

Proti novinářům, kteří ho kritizují, i politickým oponentům se dokáže ostře vymezit, jinak má ale (na rozdíl od svého bratra) pověst spíše kultivovaného a klidného politika, jenž se nebojí otevírat témata, která jsou tradiční doménou demokratů. S oblibou hovoří o zdravotní péči, veřejném školství či sociální péči.

Nicméně ani rodinné zázemí mu nepomohlo dostat se v prezidentských primárkách v roce 2016 do popředí a celkem brzy od jejích zahájení oznámil odstoupení od kandidatury a vyslovil podporu Tedu Cruzovi.

Silně se vymezoval proti Donaldu Trumpovi, pro kterého byl Jeb častým terčem útoků. Jeb se následně přidal ke skupině republikánů, kteří odmítali Trumpovu nominaci na prezidenta. Nicméně Trump získal jak nominaci republikánů, tak později i křeslo prezidenta USA.

Jeb, celým jménem John Ellis Bush, se narodil v roce 1953 v Texasu, kde také vyrostl a na Texaské univerzitě také absolvoval latinskoamerická studia.

Do politiky nahlédl už v roce 1988, kdy se jako úspěšný obchodník s nemovitostmi stal ministrem obchodu. Na svou funkci ale záhy rezignoval, aby se mohl naplno věnovat podpoře svého otce v úspěšné prezidentské kampani.

V roce 1998 byl zvolen guvernérem Floridy a v této funkci vydržel dvě volební období. Jako floridský guvernér učil pravidla vysoké politiky o osmnáct let mladšího Marka Rubia, aniž tušil, že se mu jeho žák nakonec postaví v republikánských primárkách.

Články k tématu