Levicově založený politik je známý svými vášnivými projevy na téma sociálního zabezpečení v zemi s jedním s nejrozvinutějších sociálních systémů na světě. Věří v silnou státní kontrolu ekonomiky, která podle něj přinese větší zaměstnanost ve veřejném sektoru. Je rovněž častým favoritem žebříčků oblíbenosti norských politiků.

Jens Stoltenberg se narodil 16. března 1959 v norském hlavním městě Oslu. Jeho původ ze známé politické rodiny naznačil směřování do budoucna. Stoltenbergův otec Thorvald byl ministrem zahraničí a vyjednávačem OSN pro Bosnu, teta Marianne Heibergová se účastnila rozhovorů, které dláždily cestu historické mírové dohodě mezi Palestinou a Izraelem v roce 1993.

Ruský prezident Medvěděv s norským premiérem Stoltenbergem

Ruský prezident Medvěděv s norským premiérem Stoltenbergem

FOTO: /Cornelius Poppe/Scanpix Norway , Reuters

Stoltenberg vystudoval ekonomickou vysokou školu a několik let se živil jako novinář v deníku Norské dělnické strany (NAP) Arbeiderbladet, jejíž byl členem. V letech 1993 - 1996 pak působil ve vládě jako ministr ropného průmyslu a energetiky, v letech 1996 - 1997 vykonával funkci ministra financí. Stal se také členem Stortingu, norského národního shromáždění.

V roce 2000 stanul Stoltenberg poprvé v čele vlády, kde setrval jeden rok. Toto angažmá mu otevřelo cestu do křesla předsedy NAP. Premiérem se stal podruhé v roce 2005, kdy ve volbách zvítězila rudo-zelená koalice.