Hlavní obsah

Jeroen Dijsselbloem

Foto: Reuters
Článek

Jeroen Dijsselbloem, celým jménem Jeroen René Victor Anton Dijsselbloem, je příkladem nenápadného politika, který byl ve správnou chvíli na správném místě. Dlouhá léta byl nizozemským poslancem, jehož doménou bylo zemědělství a školství. Právě on navrhoval omezení násilných počítačových her či sexuálně vyzývavých klipů. V lednu roku 2013 se stal šéfem ministrů financí eurozóny.

Za nečekaný vzestup vděčí především nepsaným pravidlům, podle nichž se obsazují klíčové funkce v Evropské unii. O prestižní post „pana Euro”, jak se šéfovi Euroskupiny přezdívá, měl zájem německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jenže to se nelíbilo Francii a dalším státům, které poukazovaly na příliš velkou koncentraci moci v rukou Německa. A tak se začalo urputně jednat. V hledáčku uvízl veřejnosti neznámý Dijsselbloem. V té době zastával za středově levicovou Stranu práce funkci ministra financí ve vládě nizozemského premiéra Marka Rutteho.

Právě to, že nepatřil k pravicovému politickému spektru, bylo plusem pro jeho raketový politický vzestup v rámci unie. Další body pobral díky tomu, že Nizozemsko bylo jedním ze států s nejvyšším ratingem AAA, které ale nemělo odpovídající zastoupení ve vysokých patrech unijní politiky.

Ekonomové poukazovali na to, že Jeroen Dijsselbloem je ve finančním světě nepopsaným listem papíru a jako politik se financím nikdy příliš nevěnoval. Zatěžkávací zkouškou pro nového pana Euro byla nepochybně situace kolem Řecka.

V čele Euroskupiny stál do ledna 2018, kdy ho ve funkci nahradil Mário Centeno. Od května 2019 je předsedou nizozemského výboru pro bezpečnost.

Dijsselbloem se narodil 29. března 1966. Vystudoval ekonomiku zemědělství na univerzitě ve Wageningenu. Žije se svým partnerem ve Wageningenu a spolu vychovávají dvě děti.

Články k tématu