Narodil se 29. července 1948. Studoval strojní inženýrství na Vysoké škole strojní a textilní v Liberci, kde získal titul Inženýr. Po absolvování školy nastoupil v roce 1972 do textilního podniku Juta ve Dvoře Králové nad Labem. V roce 1989 byl zvolen jejím generálním ředitelem.

Na konci devadesátých let privatizovanou společnost s kolegy z managementu odkoupil a od roku 2007 ji celou vlastní. Za své podnikatelské úspěchy se stal Podnikatelem Královehradeckého kraje za rok 2013 a následně získal také cenu Podnikatel roku. Dne 28. října 2015 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

V roce 2014 kandidoval v Trutnově do Senátu jako nestraník za hnutí ANO. Postoupil do druhého kola, kde s téměř 64 procenty hlasů vyhrál a stal se senátorem. Funkci opustil kvůli zisku mandátu v Poslanecké sněmovně, kam v roce 2017 kandidoval jako nestraník ANO v Královéhradeckém kraji. Získal 4 859 preferenčních hlasů a z osmnáctého místa se tak posunul na místo druhé a byl zvolen poslancem.

Ztrátou postu senátora však byl zklamán a cítil se podveden, rozhodl se proto na senátora znovu kandidovat. Poslaneckého mandátu se nakonec vzdal.

Je ženatý a má jednoho syna.

Oficiální stránky
http://www.jirihlavaty.cz/
Facebook
https://www.facebook.com/JiriHlavatyANO/
Twitter
https://twitter.com/SenatorHlavaty?lang=cs