Jiří Oberfalzer pochází z Karlových Varů, kde se narodil 17. ledna 1954 a později absolvoval tamní gymnázium. Poté na Karlově univerzitě absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu. Následně vyučoval na středním odborném učilišti v Praze a působil také jako samostatný geofyzik v národním podniku Geofyzika.

Na sklonku osmdesátých let se angažoval jako manažer v koordinačním centru Občanského fóra, působil také jako hlavní sekretář redakce týdeníku Fórum a v roce 1990 jako ředitel tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. V příštích letech se živil jako výkonný ředitel nadace Patriae a manažer ve společnosti British American Tobacco. V roce 1996 začal podnikat jako poradce v oboru public relations a sdělovacích prostředků.

Do politiky vstoupil v roce 1999, když se přidal do řad občanských demokratů. Pět let nato byl zvolen senátorem ve volebním obvodě Beroun, kde svůj mandát obhájil i v roce 2010. V Senátu je místopředsedou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Oberfalzer je známý svým odmítavým postojem k Lisabonské smlouvě. Byl dokonce součástí skupiny senátorů, kteří proti smlouvě podali v roce 2009 stížnost k Ústavnímu soudu. Rovněž bojoval za zrušení tzv. náhubkového zákona a je obdivovatelem nizozemského politika Geerta Wilderse, který se proslavil ostrou kritikou islámu.