Hlavní obsah

Jiří Paroubek

Foto: Milan Malíček, Právo
Článek

Jiří Paroubek je český politik, bývalý premiér a předseda ČSSD. Za svou neústupnost až zarputilost si vysloužil přezdívku „buldozer“. Dříve jeden z nejvýraznějších českých politiků se nakonec se stranou rozešel a založil vlastní politické uskupení. S ním však neuspěl a z politiky se stáhl. Několikrát se pak snažil o návrat, ale bez úspěchu. Více plnil stránky bulváru kvůli sporu se svou druhou ženou Petrou. V roce 2021 uvedl, že zvažuje kandidaturu na post prezidenta.

Start manažera

Paroubek se narodil 21. srpna 1952 v Olomouci. Vyrůstal v ní u prarodičů, v šesti letech se přestěhoval za rodiči do Prahy. Jeho otec pracoval v podniku Avia Letňany, matka byla aranžérkou květin.

Vystudoval pražské Gymnázium Jana Nerudy, po něm zamířil na Vysokou školu ekonomickou. V roce 1976 promocí dosáhl na inženýrský titul.

Po studiích Paroubek pracoval ve státním podniku Restaurace a jídelny (RaJ) v různých manažerských pozicích, nejvyšší funkce v podniku dosáhl jako ekonomický náměstek. Z podniku odešel v roce 1990. Firma byla zlikvidována. Ve svém životopise svůj život v letech 1976–1990 shrnuje do jediné věty: působení ve vrcholových manažerských funkcích.

Vývoj ČSSD, nejstarší české politické strany

Volby

Během působení v RaJ byl veden u StB jako kandidát tajné spolupráce. Pozdější prošetřování dospělo k závěru, že s ní nespolupracoval vědomě.

Paroubek se po roce 1990 vrhl na podnikání v oblasti ekonomického poradenství. Jeho firmy se specializovaly na drobné a střední podnikání.

Pražská politika

V 18 letech vstoupil do Československé strany socialistické, kde vystoupal do stranického Ústředního výboru. V roce 1986 ČSS opustil. V listopadu 1989 vstoupil do obnovované Československé sociální demokracie, v dalším roce se stal jejím ústředním tajemníkem. Až do roku 1996 byl členem ústředního výkonného výboru strany. V této funkci opět působil od roku 2001.

Byl blízkým spolupracovníkem tehdejšího šéfa strany Jiřího Horáka. Po neúspěšných parlamentních volbách na jaře 1992 Horák odstoupil, Paroubek usiloval o post předsedy. Porazil jej Miloš Zeman.

Současně Paroubek působil i v pražské organizaci ČSSD. V letech 1993–1995 patřil do regionálního výkonného výboru, v letech 2001-2003 byl místopředsedou pražské organizace.

„Odešla žena, zmizely prachy.“ Paroubek s přítelem vysvětlovali milióny v sejfu

Domácí

V roce 1990 byl poprvé zvolen zastupitelem hlavního města Prahy, zůstal jím 15 let. Paroubek byl opakovaně pražským stranickým lídrem, v roce 1998 se stal ekonomickým náměstkem primátora Jana Kasla (tehdy ODS). Po Kaslově rezignaci v květnu 2002 Paroubkovi dočasně připadly úkoly v zahraniční politice. V radě pokračoval i po volbách v roce 2002.

Z dob jeho působení pocházejí některé aféry. právě Paroubek je například spojován se zdržením nákupu valut, kvůli němuž město přišlo o 140 miliónů korun. Ve stejné době vznikla i nejasná investice do stavby skleníku Fata Morgana. Schváleno na stavbu bylo 20 miliónů korun, skleník ale nakonec spolkl o jeden řád víc - 200 miliónů korun.

Díky své politické pozici zasedal v orgánech firem s pražskou účastí. V letech 1995–1998 působil jako člen představenstva Kongresového centra Praha. V letech 2000–2005 patřil do dozorčí rady, rok jí předsedal. Centrum v té době prošlo přestavbou.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Paroubek

Působil také v dozorčích radách Dopravního podniku hlavního města Prahy či První městské banky (pozdější PPF banky). Kompletní záznamy v obchodním rejstříku naleznete zde.

V roce 2000 se pokoušel stát senátorem za obvod č. 23 sídlící na Praze 8. Skončil na pátém místě a mandát nezískal. Neúspěšně se o čtyři roky později pokoušel dostat na kandidátní listinu pro první volby do Evropského parlamentu po vstupu do EU.

Z neznámého premiér

I přes dlouhé působení ve vysokých stranických funkcích vstoupil Paroubek do širšího povědomí veřejnosti až v roce 2004. Předsedou vlády se stal Stanislav Gross (ČSSD), v rámci obměn dřívějšího kabinetu Vladimíra Špidly Paroubek zamířil do čela ministerstva pro místní rozvoj. Zároveň se vzdal funkce v Radě hlavního města Prahy.

V březnu 2005 posun stvrdilo Paroubkovo zvolení místopředsedou ČSSD. V ministerském křesle strávil necelých devět měsíců. Po aféře financování svého bytu podal premiér Gross demisi, prezident Václav Klaus jmenoval předsedou nové vlády Jiřího Paroubka. Stejně jako předchozí vláda existovala jako koaliční spolupráce ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody – Demokratické unie.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jiří Paroubek

Vládu dovedl k volbám v červnu 2006. Před nimi byl zvolen předsedou sociální demokracie. Se 32 % hlasů skončila strana druhá za ODS. Paroubek byl poprvé zvolen poslancem.

V den oznámení výsledků vystoupil s emotivním projevem, kdy události přirovnal k událostem roku 1948, kdy se moci chopili komunisté. Vyprovokovalo ho k němu zveřejnění tzv. Kubiceho zprávy těsně před volbami. Zpráva hovořila o údaných vazbách politiků na organizoavný zločin. Za svůj projev se později omluvil.

Volby skončily patem, dvě možné koalice disponovaly stovkou poslanců. Důvěru pro svůj kabinet získal na druhý pokus Mirek Topolánek (ODS) díky dvěma sociálně demokratickým poslancům. Petr Melčák a Michal Pohanka opuštěním sálu snížili potřebný počet hlasů pro její vyslovení.

Doba silné opozice

Během působení v opozici se ČSSD vymezovala proti Topolánkově vládě. V roce 2008 ČSSD zvítězila ve všech 13 krajích, v nichž probíhají krajské volby, a získala všechny hejtmanské posty. V souběžně probíhajících senátních volbách vyhráli kandidáti podporovaní stranou ve 23 z 27 obvodů.

Proti křehké koalici ODS, lidovců a Strany zelených směřovalo několika pokusů o vyslovení nedůvěry. Uspěl v pořadí pátý v březnu 2009. Česká republika v té době předsedala Evropské unii. Krok byl proto velmi kritizován a Paroubek si tím přechodně vysloužil i pokles preferencí své strany.

Paroubek trvá na kandidatuře do Senátu, i když ho vedení ČSSD nechce

Domácí

Statistiky preferencí bral velmi vážně. Nechával zpracovávat analýzy a kritizoval agentury, jejichž výsledky průzkumů se mu nelíbily. ČSSD měla oddělení monitorující média a ohrazující se za něj proti negativním informacím. Paradoxně tím na negativní či nezajímavé zprávy spíše upozornil. Například informoval o tom, že zřejmě vyhraje anticenu Papaláš roku a že ji nepřevezme. O anketě do té doby nikdo nevěděl.

Dál však obhajoval funkci předsedy. I když zisk 60 % hlasů delégátů v roce 2007 pro něj představoval zklamání. Emotivní, ačkoliv s bezpečným vítězstvím, byla volba v roce 2009.

Proti Paroubkovi se vymezovali straníci blízcí Miloši Zemanovi, se kterým se Paroubek rozhádal. Paroubkovi vytýkali, že stranu řídí příliš autoritativně. Vyšehradská výzva se ohrazovala proti přílišné orientaci strany na marketing, podbízení se médiím a opouštění idejí. Na kandidátní listiny strana vyslala hokejistu Jiřího Šlégra, šéfku Demokratické strany zelených Olgu Zubovou a málem i herečku Kateřinu Brožovou.

Vítězství pro nic

Paroubek vstupoval do volební kampaně před sněmovními volbami v roce 2010 jako velký favorit. Sliboval sice snižování deficitů, ale současně si neodpustil sliby jako mimořádné dávky důchodů, či proplácení tří dnů nemocenské, ačkoli ekonomové varovali, že na podobná gesta nemá země peníze.

Konkurenčním ODS a TOP 09 se nakonec povedlo, především díky krizové situaci v Řecku, udělat z rozpočtových schodků velké předvolební téma. Paroubek se sice pár dní před volbami stáhl, protože vycítil silné averze lidí vůči své osobě, příliš to ale nepomohlo.

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Paroubek

Roli hrálo i nezvyklé gesto několikadenního bojkotu části médií. Paroubek tvrdil, že jej poškozují a přestal s nimi mluvit. Tvrdil, že znovu začne až po volbách. Pak ale své předsevzetí zrušil a s deníky mluvit zase začal.

Volební vítězství se stalo prohrou ČSSD. Zisk 22 % hlasů byl daleko za očekáváním, navíc druhá ODS sestavila vládu s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Premiérem se stal Petr Nečas (ODS), sociální demokraté se podruhé v řadě octli v opozici. Ještě o volebním víkendu Paroubek ohlásil odchod z čela strany. Zůstal pouze poslancem, byl zvolen místopředsedou sněmovního rozpočtového výboru.

Levice 21. století

Spekulovalo se o úmyslu odejít z ČSSD. I když předseda Bohuslav Sobotka naléhal na jeho setrvání, v říjnu 2011 Paroubek své členství ukončil a opustil i poslanecký klub ČSSD. Stal se předsedou své nově vzniklé strany Národní socialisté - levice 21. století (známější dle své pozdější oficiální zkratky LEV 21).

V srpnu 2013 ztratil Paroubek poslanecký mandát rozpuštěním Sněmovny. V následných předčasných volbách nekandidoval, LEV 21 získal 0,07 % hlasů (necelé 4 tisíce). V následujícím roce se ucházel o mandát europoslance jako lídr strany, po zisku 0,46 % Národní socialisté nezískali žádné křeslo.

V listopadu 2014 rezignoval na funkci předsedy. Mezi důvody například uvedl, že se rozhodl z politiky odejít a chce se více věnovat rodině a podnikatelským činnostem. V roce 2016 ze strany vystoupil.

„Odešla žena, zmizely prachy.“ Paroubek s přítelem vysvětlovali milióny v sejfu

Domácí

Pokus o návrat do ČSSD

V roce 2017 Paroubek oznámil, že se chce vrátit zpět do ČSSD. Vstoupit chtěl v Cerhenicích na Kolínsku, pražské orgány, do nichž dříve patřil, jej však odmítly. Ostravští sociální demokraté jej chtěli za kandidáta do Senátu v roce 2018. Předsednictvo ČSSD tento krok neschválilo i přes podporu předsedy strany Jana Hamáčka.

V obvodu č. 71 se sídlem Ostrava-město kandidoval nakonec jako nezávislý občanský kandidát, když mu místní stranická organizace pomohla se sběrem podpisů pod petici. Skončil šestý s 6,9 % hlasů.

Expremiér Jiří Paroubek se vrací do ČSSD

Domácí

Rodinný život

Paroubek se během vysokoškolských studií seznámil s překladatelkou a učitelkou francouzštiny Zuzanou Zajíčkovou. Oženil se s ní v roce 1979, o pět let později se jim narodil syn Jiří. Při oficiálních příležitostech se manželé objevovali spolu jen vzácně. Svoji zůstali 28 let.

Foto: Michaela Říhová, Právo

Jiří Paroubek s první ženou Zuzanou

V polovině roku 2007 vyšel najevo Paroubkův vztah s o 21 let mladší tlumočnicí Petrou Kováčovou. K nevěře se přiznal a se Zuzanou Paroubkovou se rozvedl. Pouhé dva měsíce nato vstoupil do manželství s Kováčovou. S ní se mu později narodila dcera Margarita. Rozvod v roce 2017 získal značnou pozornost médií.

Na podzim 2018 Paroubka prověřovala policie kvůli výrokům Petry Paroubkové ohledně jeho údajných nelegálních příjmů. Měly dosahovat několika milionů. Po několika měsících však policie prověřování ukončila.

Foto: Petr Horník, Právo

Jiří Paroubek se svou druhou ženou Petrou

Sám Paroubek miliony, které měl uložené v bankovním sejfu, vysvětloval jako půjčku od podnikatele Petra Michka. Nepřímo také naznačil, že peníze mu odcizila právě jeho žena.

Články k tématu

Jiří Paroubek chtěl kandidovat na prezidenta

Jiří Paroubek je český politik, bývalý předseda ČSSD a premiér. Za svou neústupnost až zarputilost si vysloužil nelichotivou přezdívku „buldozer“. Dříve jeden...

V oranžovém triku už jen Špidla

Z expremiérů ČSSD už většina oranžové tričko nemá, pouze Vladimír Špidla. Prezident Miloš Zeman (premiérem v letech 1998–2002) se se stranou, kterou přivedl...

Bendu přivedl zpět k ČSSD Hamáček

Podnikatel Petr Benda, který ve svém hotelu zorganizoval nelegální party pro desítky hostů, je považován za kontroverzní osobu. Byl dlouholetým přítelem...

Babiš chce Hniličkovu hlavu

Premiér Andrej Babiš chce, aby vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička rezignoval jak na post šéfa Národní sportovní agentury, tak na mandát poslance ANO....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

Financování kampaní kandidátů do Senátu není přehledné. Někteří nezávislí kandidáti si spravují otevřený účet pod svým jménem, jiným je vede strana, která je...

Paroubkův návrat je bublina, říká Zaorálek

Pomocná ruka Jiřího Paroubka pro sociální demokracii může být stejně snadno odmítnuta, jak překvapivě byla nabídnuta. Podle lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka nemá...

Expremiér Jiří Paroubek se vrací do ČSSD

Bývalý předseda vlády a někdejší šéf ČSSD Jiří Paroubek se vrací do sociální demokracie. Stane se členem ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku. Do strany se vrací,...

Paroubek nebude kandidovat do Sněmovny

Předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek nebude kandidovat v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že se mu nepodařilo sehnat...

Paroubek prohrál soud s redaktorem Práva

Pražský Městský soud ve čtvrtek zamítl žalobu bývalého předsedy ČSSD a současného lídra strany Národní socialisté - Levice 21. století Jiřího Paroubka na...

Paroubek si namlouvá poslance Škárku

Ve stínu sporů hlavních parlamentních stran se formuje v okrajových kruzích podivuhodné partnerství. Předseda národních socialistů - levice 21. století (NS-LEV...