Na kandidátce ČSSD pro volby v roce 2010 figuroval Šlégr na druhém místě, hned za tehdejším předsedou partaje Paroubkem, který po volbách na předsednický post rezignoval.

Spolu v říjnu 2011 řady ČSSD opustili a oznámili vstup do Paroubkova nového projektu - strany Národní socialisté-levice 21. století. Na ustavujícím sjezdu v listopadu 2011 byl zvolen jejím místopředsedou. Výzvu vedení ČSSD, aby se vzdali mandátů, odmítli. Místopředsedou hnutí LEV 21 byl až do října 2014.

Jiří Šlégr se narodil 30. května 1971 v Jihlavě. Pro většinu lidí, nejen hokejových fanoušků, zůstane navždy olympijským hrdinou z Nagana, kde významně přispěl k zisku zlatých medailí. Je členem prestižního spolku hokejistů (tzv. Triple Gold Clubu), kteří dokázali vyhrát mistrovství světa, olympiádu i Stanley cup. Z českých hokejistů je tam kromě Šlégra jen Jaromír Jágr. Začátek i konec sportovní kariéry strávil v Litvínově. V NHL si zahrál mimo jiné za Vancouver, Atlantu, Detroit (Stanley Cup) či Boston.

Politik Guma

Zájem o politiku se u něj neprojevil ze dne na den. Již v roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města Litvínov za SNK-ED. Později se setkal a spřátelil s tehdejším předsedou ČSSD Paroubkem, v roce 2008 začal tuto stranu podporovat a spolupracovat s ní a později se stal i jejím členem. V roce 2010 se dostal do parlamentu, kde působil ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. V roce 2013 kandidoval do Sněmovny za hnutí LEV 21, ale neuspěl, strana se do Sněmovny vůbec nedostala.

Zastupitelem byl nejdřív do roku 2010. Znovu zvolen byl až v dalším volebním období v roce 2014 za hnutí SNK-ED.

Šlégr, řečený "Guma", se nejvíc proslavil, když v semifinále olympijského hokejového turnaje v japonském Naganu v roce 1998 dal gól Kanadě - pořádnou ranou od modré čáry prostřelil jednoho z nejlepších brankářů historie Patricka Roye.

Po odchodu ze Sněmovny se k hokeji vrátil, v roce 2015 pomohl Litvínovu vyhrát extraligu. V současnosti působí ve vedení realizačního týmu HC Litvínov.