Na kandidátce ČSSD pro volby v roce 2010  figuroval Šlégr na druhém místě, hned za tehdejším předsedou partaje Paroubkem, který po volbách na předsednický post rezignoval.

Spolu v říjnu 2011 řady ČSSD opustili a oznámili vstup do Paroubkova nového projektu -
strany Národní socialisté-levice 21. století. Na ustavujícím sjezdu v listopadu 2011 byl zvolen jejím místopředsedou. Výzvu vedení ČSSD, aby se vzdali mandátů, odmítli.

Jiří Šlégr se narodil 30. května 1971 v Jihlavě. Pro většinu lidí, nejen hokejových fanoušků, zůstane navždy olympijským hrdinou z Nagana, kde významně přispěl k zisku zlatých medailí. Je členem prestižního spolku hokejistů (tzv. Triple Gold Clubu), kteří dokázali vyhrát mistrovství světa, olympiádu i Stanley cup. Z českých hokejistů je tam kromě Šlégra jen Jaromír Jágr. Začátek i konec sportovní kariéry strávil v Litvínově. V NHL si zahrál mimo jiné za Vancouver, Atlantu, Detroit (Stanley Cup) či Boston.

Politik Guma

Zájem o politiku se o něj neprojevil ze dne na den. Již v roce 2006 byl zvolen do zastupitelstva a rady města Litvínov za SNK-ED. Později se setkal a spřátelil s tehdejším předsedou ČSSD Paroubkem, v roce 2008 začal tuto stranu podporovat a spolupracovat s ní a později se stal i jejím členem. V roce 2010 se dostal do parlamentu, kde působí ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu - sportu, především zlepšení jeho financování, se chce v tomto ohledu a ze své pozice věnovat samozřejmě i nadále.

Šlégr, řečený "Guma", se nejvíc proslavil tím, když v semifinále olympijského hokejového turnaje v japonském Naganu v roce 1998 dal gól Kanadě - pořádnou ranou od modré čáry prostřelil jednoho z nejlepších brankářů historie Patricka Roye.