Narodil se 28. března 1971 v Třebíči, ale brzy se přestěhoval do Nové Bystřice. V Jindřichově Hradci absolvoval gymnázium a poté na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obor český jazyk - dějepis. Začal učit na ZŠ v Nové Bystřici, ale roku 1998 zaměstnání opustil, když byl ve svých sedmadvaceti letech zvolen v obci starostou.

K sociálním demokratům vstoupil v roce 2000 a o čtyři roky později byl zvolen do zastupitelstva Jihočeského kraje. Po předčasných volbách na podzim 2013 se zúčastnil utajované schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech, po níž Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Milan Chovanec iniciovali odchod předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. Po vyzrazení setkání Zimola rezignoval na posty ve výkonném výboru a předsednictvu ČSSD.

V březnu 2014 oznámil, že Sněmovnu opustí a ponechá si pouze funkci hejtmana.

Boj proti kůrovci a za otáčivé hlediště

V roce 2009 se společně s Miladou Emmerovou, tehdejší hejtmankou Plzeňského kraje, pustili do řešení problematiky napadení šumavských lesů kůrovcem. Povolali speciální tým odborníků, aby vypracovali expertní posouzení o stavu této oblasti. Ti došli k závěru, že situace je kritická a je potřeba ji neprodleně řešit jiným způsobem, než jaký prosazovalo tehdejší vedení Národního parku Šumava spolu s ministerstvem životního prostředí a ekology. Ti se přikláněli k "bezzásahové" metodě.

Po tomto zjištění Zimola vyhrožoval vyhlášením stavu nebezpečí, pokud nebude ustanovena zvláštní krizová komise a případ se nezačne řešit. Inicioval také Petici pro zdravou Šumavu, kterou mimo jiné podpořil svým podpisem i Václav Klaus.

V roce 2010 jednal spolu s dalšími zástupci kraje, Českého Krumlova a Českých Budějovic s tehdejším ministrem kultury Václavem Riedelbauchem o osudu krumlovské točny. Ministerstvo a památkáři se na popud UNESCO snažili vytěsnit divadlo ze zámeckého parku, který prý narušuje. Výsledkem jednání bylo prodloužení života divadla až do roku 2015.