Hlavní obsah

John Kerry

Foto: Faisal Mahmood, Reuters
Článek

John Forbes Kerry byl po Madeleine Albrightové druhým šéfem diplomacie Spojených států amerických s českými kořeny. Do funkce toho zkušeného senátora za Massachusetts a veterána z Vietnamu nominoval prezident Barack Obama počátkem roku 2013 po odchodu ministryně Hillary Clintonové. Ve funkci zůstal až do konce Obamova prezidentského období v roce 2017.

Kerry se narodil 11. prosince 1943 v coloradském městě Aurora. Jeho otec byl vysloužilý příslušník amerického letectva. Rodina emigrovala do USA v roce 1905. Kerryho děd Frederick se původně jmenoval Fritz Kohn a pocházel z Horního Benešova na Bruntálsku.

John Kerry vystudoval politické vědy na Yaleské univerzitě, závěrečnou zkoušku složil v roce 1966. Ještě týž rok byl přijat do námořnictva a o dvě léta později poslán do války ve Vietnamu. Na jihu země byl nasazen čtyři měsíce. Za jeho službu ho později opakovaně dekorovali, mimo jiné stříbrnou a bronzovou medailí.

Z vojáka kritikem války

Z Kerryho se ale v USA stal zavilý kritik amerického angažmá ve Vietnamu. Stal se členem veteránské organizace proti válce a jako její mluvčí stanul před členy zahraničního výboru Senátu, kde prohlásil, že politika USA ve Vietnamu zavdává k válečným zločinům.

Svůj diplom z politologie si Kerry v polovině 70. let doplnil o další, z práv. Obor vystudoval na Bostonské univerzitě.

Pak se začal věnovat politice a v roce 1982 byl zvolen zástupcem massachusettského guvernéra. O dva roky později ho poprvé zvolili za demokraty do Senátu USA, kde to Kerry dotáhl na vlivnou pozici předsedy zahraničního výboru.

V boji o Bílý dům prohrál

V roce 2004 se pokusil získat také nejvyšší, prezidentský, úřad, ale svým demokratům přivodil velké zklamání, když ve volbách prohrál s republikánem Georgem Bushem mladším, který křeslo obhajoval.

Foto: Profimedia.cz

John Kerry s Georgem Bushem před televizní debatou v říjnu 2004.

Přesto se mělo za to, že se pokusí uspět v dalších volbách. Když ale v listopadu 2006 pronesl nevydařený vtip o Američanech, kteří skončí ve válce v Iráku, jestliže jim nejde škola, byly jeho šance promarněné. Omluva a vysvětlení, že chtěl jen zkritizovat Bushovu politiku, která USA zatáhla do vleklého konfliktu, nepomohly.

Do vlády se tak dostal až po odchodu Bushe z Bílého domu a se začátkem druhého funkčního období svého bývalého demokratického kolegy ze Senátu Baracka Obamy.

Prezident ho nominoval do funkce šéfa diplomacie USA poté, co ji opustila bývalá právní dáma Hillary Clintonová a původní Obamova favoritka na post, velvyslankyně v OSN Susan Riceová, se stala pro republikánské zákonodárce nepřijatelnou.

Riceová totiž původně označila antiislámský film Nevinnost muslimů za příčinu útoku na ambasádu v libyjském Benghází, kde zemřeli čtyři Američané včetně ambasadora Christophera Stevense. Později administrativa přiznala, že šlo o plánovaný útok islámských teroristů.

Nominace Kerryho na ministra prošla v Kongresu bez potíží a senátor složil ministerskou přísahu 1. února. O půl roku později se Kerry stal prvním ministrem zahraničí USA, který se sešel se svým íránským protějškem od islámské revoluce v roce 1978. S ministrem Mohammadem Džavádem Zarífem se sešel v New Yorku při schůzce skupiny 5 1 (USA, Francie, Británie, Rusko, Čína, Německo).

Nechtěně napomohl Rusku moderovat konflikt v Sýrii, když v září 2017 při otázce, co by měl syrský prezident Bašár Assad učinit, aby odvrátil vojenskou intervenci, odkázal na zásobu syrských chemických zbraní. „Odevzdejte je, všechny a bezodkladně,” uvedl. Dodal však, že je to něco, co Asad neučiní, a i ministerstvo zahraničí později uvedlo, že se jednalo jen o řečnické zvolání.

Nicméně výzvy se chytilo Rusko, které během několika hodin dokázalo se syrskou stranou domluvit odevzdání chemického arzenálu. Tím si Moskva upevnila vliv na místní konflikt.

V roce 2016 se Kerry stal prvním vysoce postaveným úředníkem Spojených států, který navštívil Antarktidu.

Ve funkci zůstal až do konce prezidentského období Baracka Obamy v roce 2017.

Foto: Profimedia.cz

John Kerry s manželkou Teresou Heinzovou. Snímek je z roku 1994, tedy z doby, kdy měli Kerryovi teprve před svatbou.

Kerry je podruhé ženatý, jeho manželka Terese Heinzová je dědičkou koncernu Heinz. Má dvě vlastní děti a tři další, které vyženil.

Články k tématu