Narodil se 25. dubna 1959 v Karlových Varech. Po maturitě na Střední zemědělské technické škole v Březnici a absolvování základní vojenské služby začal pracovat na Okresní veterinární správě v Příbrami. Při práci dálkově vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně, obor hygiena potravin a ekologie zemědělství.

Mezi lety 1995-1998 pracoval jako obvodní veterinární inspektor, později se stal vedoucím Veterinární a hygienické stanice v Příbrami. V politice se začal angažovat v roce 1998, kdy se stal členem ČSSD. Na kandidátce sociálních demokratů byl dvakrát zvolen zastupitelem Středočeského kraje.

V roce 2002 byl zvolen do Sněmovny, kde zastával funkci místopředsedy zemědělského výboru. Téhož roku se stal i zastupitelem města Příbrami. V roce 2006 poslanecký mandát obhájil, po komunálních volbách byl jmenován starostou.

V roce 2007 bojoval jako zástupce starostů proti umístění amerického radaru v Brdech. O rok později vyhrál v senátních volbách a vzdal se poslaneckého křesla. V Senátu působí ve funkci místopředsedy mandátového a imunitního výboru. Je členem výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu a podvýboru organizačního výboru pro státní vyznamenání.

Po korupční aféře Davida Ratha se Řihák stal lídrem kandidátky středočeské ČSSD. Po vítězství v krajských volbách se sociální demokraté dohodli s KSČM na spolupráci a Řihák byl zvolen hejtmanem.